Psychologia i socjologia

Maria Molicka – Bajki Terapeutyczne. Część 2

Zwyczaj opowiadania dzieciom bajek ma swoje początki w odległej przeszłości. Bajka dla dzieci, podobnie jak wiele innych odkryć i doświadczeń gromadzonych przez ludzkość od zarania dziejów, należy do skarbnicy naturalnych „środków terapeutycznych” – na tę właściwość bajki zwróciła uwagę Maria Molicka, psycholog od lat pracujący z dziećmi i badający zakamarki psychiki dziecka.

Dzieci często nie potrafią mówić o swoich problemach i lękach. Nie rozumieją swoich uczuć i reakcji, a więc nie mogą prosić o pomoc w ich wyjaśnieniu. To my, dorośli, obserwując dziecko, bawiąc się czy rozmawiając z nim, możemy dowiedzieć się, co budzi jego przerażenie lub wyzwala niepewność. Metoda kontaktu z dzieckiem za pomocą bajki terapeutycznej pozwala – poprzez przedstawienie wymyślonego świata, w którym trudne sytuacje znajdują swoje rozwiązanie – dać dziecku wsparcie i poczucie bezpieczeństwa.

W drugiej częśc Bajek terapeutycznych Autorka porusza problemy adopcji, rozwodu rodziców, braku wiary w siebie, wizyty u dentysty, nadpobudliwości ruchowej, strachu przed bólem, śmierci ukochanego zwierzątka, strachu przed duchami, a także przemocy fizycznej, psychicznej i seksualnej.

Bajki terapeutyczne Marii Molickiej wzbudziły zainteresowanie wydawnictw w Niemczech i na Węgrzech, książki te będą wkrótce wydane w obu krajach. Metoda polskiego psychologa staje się coraz bardziej popularna w Europie (Molicka zapraszana jest na odczyty przez europejskie Uniwersytety), gdzie powraca się do naturalnych metod radzenia sobie z problemami.

Bajki terapeutyczne cz.2 zostały wyróżnione nagrodą przez Ogólnopolskie Forum Dyskusyjne: Dziecko-Książka-Edukacja-Wychowanie, organizowane pod patronatem Ministra Kultury.   źródło opisu: http://shop.mediarodzina.com.pl/catalogue/book/id/177

Wydawnictwo:
Media Rodzina
data wydania:
2003 (data przybliżona)

ISBN:
83-7278-099-4

liczba stron:
166

słowa kluczowe:
bajki terapeutyczne , bajkoterapia

kategoria:
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)

język:
polski