Psychologia i socjologia

Marian Golka – Bariery w komunikowaniu i społeczeństwo (dez)informacyjne

Autor w swojej najnowszej książce opisuje ciekawą, choć mniej znaną stronę procesu komunikowania. Okazuje się, że bariery, dezinformacja, kłamstwa, manipulacja, blefowanie nie są jedynie utrudnieniami w skutecznej komunikacji, ale często również jej świadomymi strategiami.

W książce omówiono:

* ogólne kwestie dotyczące komunikowania, w tym jego niedoskonałości, barier i zakłóceń, także w kontekście komunikacji międzykulturowej;
* proces sieciowej (dez)informacji, a przede wszystkim wpływ Internetu na manipulacje, nierówności społeczne oraz zalew informacji;
* różne społeczno-kulturowe przejawy komunikowania zawierającego zniekształcenia informacji czy wręcz celowe przekłamania, jak stereotypy czy mity.

Całość uzupełnia mały słownik blefów i blefowania.

W bogatym piśmiennictwie na temat komunikowania, w licznych książkach i artykułach raczej pisze się o tym, jak przebiega lub powinno przebiegać sprawne i skuteczne komunikowanie (jakoś mało kto tęskni za wątpliwościami i podejrzeniami!). Tymczasem ludzie w różnych sytuacjach albo nie mogą, albo nie chcą się sprawnie komunikować. Tu właśnie koncentrujemy uwagę na odwrotnej stronie medalu: na niedoskonałościach komunikowania. Tak jak komunikowanie stanowi niemal cały ludzki świat, tak jego usterki – będąc jego odwrotną stroną – też stanowią cały sobie właściwy świat, który tu pokazany jest oczywiście jedynie we fragmentach. I nie jest to świat złośliwie ukazany a rebours. Uznajemy, że najcenniejszą informacją jest obiektywna informacja o informacji – a przy okazji o niedomaganiach komunikowania. Stąd w prezentowanej książce obecne są pewne wątki charakterystyczne dla socjologii krytycznej.

(ze Wstępu)

[ksiegarnia.pwn.pl]  

Wydawnictwo:
Wydawnictwo Naukowe PWN
data wydania:
2008 (data przybliżona)

ISBN:
9788301156633

liczba stron:
281

słowa kluczowe:
komunikacja , psychologia , społeczeństwo , stosunki interpersonalne

kategoria:
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)

język:
polski