Marie-Jeanne Roland – Pamiętniki
Marie-Jeanne Roland, z domu Philipon (1754-1793) urodziła się i wychowała w środowisku drobnomieszczańskim; działalność w stronnictwie żyrondystów rozpoczęła u boku męża, szlachcica Jean Roland de la Platière. Dzięki nieprzeciętnej inteligencji, talentom polemicznym i ambicji zdobyła ogromny wpływ na politykę Żyrondy, którą w pewnej mierze inspirowała. Po klęsce żyrondystów w rozgrywkach ze zwolennikami Góry została wtrącona do więzienia i skazana na śmierć.
„Pamiętniki konfidencjonalne” pani Roland ukazują wcześniejszy okres jej życia, zanim jeszcze stała się jedną z najwybitniejszych– w dobie Rewolucji Francuskiej – postaci kobiecych, znaną dziś z encyklopedii i podręczników historii, z wielu osiemnastowiecznych relacji, z
literatury pamiętnikarskiej i eseistycznej. Czytelnicy otrzymają więc jej wspomnienia z dzieciństwa i młodości, kiedy – poddawana surowym regułom „edukacji burżuazyjnej” – panna Philipon, córka paryskiego grawera, uczy się obserwować i myśleć samodzielnie pod wpływem lektury „zakazanych” postępowych książek i publikacji. źródło opisu: Czytelnik, 1976 źródło okładki: http://agrochowski.pl/product_info.php/roland-mari…»
- Wydawnictwo:
- Czytelnik
- tytuł oryginału:
- Mémoires particuliers mes derniéres penées
- data wydania:
- 1976 (data przybliżona)
- liczba stron:
- 224
- słowa kluczowe:
- Pamiętniki , XVIII wiek
- kategoria:
- biografia/autobiografia/pamiętnik
- język:
- polski