Historia

Martin J. Bollinger – Flota GUŁagu. Stalinowskie statki śmierci: transporty na Kołymę

Do kołymskich obozów pracy, w jednej z największych w historii operacji transportowych drogą morską, przerzucono około miliona więźniów. Podczas rejsów trwających wiele dni skazani na łagier nie mogli wyjść na pokład z ładowni, gdzie byli przetrzymywani w nieludzkich warunkach. Więźniów politycznych przewożono z kryminalistami, więc wielokrotnie dochodziło do rabunków, mordów i zbiorowych gwałtów. Bunty były brutalnie tłumione.
Analizując archiwalia, wspomnienia i inne publikacje oraz dokumentację techniczną statków floty GUŁagu, Martin Bollinger weryfikuje m.in. pojawiające się do tej pory informacje o domniemanej liczbie „kołymian”. Ustala, ilu więźniów transportowano podczas typowego rejsu.
Autor stawia też istotne pytanie: co o Kołymie wiedziano na Zachodzie? W czasie II wojny światowej wiele statków GUŁagu remontowano w stoczniach amerykańskich i kanadyjskich. W grudniu 1945 roku „Feliks Dzierżyński” — statek flagowy floty NKWD — wypłynął z Portland w USA, przewożąc kilkuset radzieckich jeńców uwolnionych z niemieckich obozów. Ta „repatriacja” niemal na pewno była rejsem prosto w czeluść Kołymy, gdyż tych, którzy trafili do niewoli, Stalin uważał za zdrajców..   źródło opisu: www.replika.eu źródło okładki: www.replika.eu

Wydawnictwo:
Replika
tytuł oryginału:
Stalin’s Slave Ships: Kolyma, the Gulag Fleet, and the Role of the West

data wydania:
14 marca 2011

ISBN:
978-83-76740-78-2

liczba stron:
348

słowa kluczowe:
GUŁag , Kołyma , Stalin , śmierć , deportacje

kategoria:
historia

język:
polski

Dodaj komentarz