literatura faktu

Martin Pollack – Cesarz Ameryki. Wielka ucieczka z Galicji

Cesarz Ameryki to fascynująca opowieść o wielkiej fali emigracji, która ruszyła z Galicji pod koniec XIX wieku, pchając w nieznane setki tysięcy Żydów, Rusinów, Słowaków i Polaków spragnionych lepszego życia. Trwające do 1918 roku masowe wyjazdy do USA i Brazylii były rozpaczliwą ucieczką przed nędzą, głodem i powołaniem do wojska, ale przede wszystkim – pielgrzymką do Ziemi Obiecanej. Do cudownej krainy obrosłej mitami, gdzie Statua Wolności jako Królowa Polski otwiera szeroko ramiona na przyjęcie ukochanych Polaków i Rusinów, a sam cesarz Ameryki osobiście wyraża zgodę na osiedlenie żydowskich chłopów z Galicji.

Martin Pollack mistrzowskim piórem kreśli szlaki emigrantów, kręte i niebezpieczne, i ich losy – pełne lęku, nadziei, trudów i rozpaczy. To znakomity i poruszający obraz najuboższych warstw społecznych Galicji, a także pasjonująca kronika procesów wytaczanych agentom emigracyjnym i stręczycielom, którzy cynicznie wykorzystywali zacofanie niepiśmiennych chłopów i naiwność dziewcząt.

Lektura obowiązkowa, nie tylko dla miłośników c.k. monarchii.   źródło opisu: Czarne, 2011 źródło okładki: www.czarne.com.pl

Wydawnictwo:
Czarne
tytuł oryginału:
Kaiser von Amerika. Die große Flucht aus Galizien

data wydania:
2 września 2011

ISBN:
9788375362831

liczba stron:
256

słowa kluczowe:
Galicja , emigracja , XIX wiek , Polacy , Żydzi , Słowacy , Rusini , USA , Brazylia

kategoria:
literatura faktu

język:
polski

Dodaj komentarz