Historia

MAX P. TOEPPEN – Wierzenia mazurskie

Wierzenia mazurskie Maxa P. Toeppena ukazują się jako dwunasty tom serii „Moja Biblioteka Mazurska” dąbrówieńskiej Oficyny „Retman”.

Niniejsza edycja oparta została o dwa niemieckojęzyczne wydania pracy Toeppena. Pierwsze ukazało się drukiem w 1866 roku w „Altpreussische Monatsschrift”, drugie – uzupełnione i wzbogacone o zbiór podań i baśni – opublikowane zostało rok później w formie książkowej. Wstępy do obu wydań, autorstwa samego Toeppena, zostały tu przypomniane.

Uwspółcześnienia tekstu podjął się Tadeusz Ostojski. Podstawą jego pracy był przekład Wierzeń Toeppena dokonany przez Eugenię Piltzównę, zamieszczony w VI i VII tomie czasopisma „Wisła”.

Sprecyzowano i uzupełniono niepełne zapisy aparatu naukowego, opracowując je w sposób zrozumiały dla współczesnego czytelnika. Przypisy sporządzone przez Toeppena oznaczone są liczbami arabskimi, przez Piltzównę liczbami rzymskimi, redaktorów gwiazdkami. Uwspółcześniono nazwy miejscowości, choć – dla zachowania autentyczności opracowania – pozostawiono tradycyjne nazwy mazurskich miast (Jańsbork – w miejsce Pisza, Ządźbork – Mrągowa, Margrabowa – Olecka etc.).

Dopełnieniem niniejszego tomu jest edycja, dzisiaj właściwie zupełnie zapomnianego, Jakuba Turowskiego, Klucz do bardzo ważnych Tajemnic. Tekst, na który kilkakrotnie powoływał się Toeppen, przytoczony został według wydania z 1937 roku.   źródło opisu: http://zielski.osdw.pl/ksiazka/Max-P-Toeppen/Wierz…(?) źródło okładki: http://www.empik.com/wierzenia-mazurskie-toeppen-m…»

Wydawnictwo:
MAX P. TOEPPEN
data wydania:
2014 (data przybliżona)

ISBN:
9788392399179

liczba stron:
223

kategoria:
historia

język:
polski

Dodaj komentarz