w

Mencjusz (Mengzi) – O sztuce rządzenia według Mozi, Mengzi, Xunzi, Han Feizi

Mozi ( V/IV w. p.n.e. ) – „pierwszy rywal Konfucjusza” i założyciel wpływowej szkoły moistów. Przekonywał o konieczności dopasowania się do woli Nieba (Tianzhi) i propagował potrzebę powszechnej, nieróżnicującej miłości jako podstawę dobrego funkcjonowania społeczeństwa.

Mengzi, Mencjusz (IV /III w. p.n.e.) – w tradycyjnych Chinach uznawany za najwybitniejszego myśliciela po Konfucjuszu. Przekonany, że człowiek z natury jest dobry, uważał, że najlepsze rządy to realizacja „Drogi królewskiej” – według której władca, otoczony mądrymi doradcami, stworzy swojemu ludowi warunki umożliwiające życie w zgodzie z wrodzonym dobrem własnej natury.

Xunzi (IV/III w. p.n.e.)- wybitny przedstawiciel wczesnego konfucjanizmu. Uważał, że ludzka natura jest zła i powinno ją ujarzmić właściwe wykształcenie. Zgadzał się z Mencjuszem , że dobro państwa zależy ostatecznie od moralnej postawy władcy, lecz większy nacisk kładł na drobiazgowe przestrzegane zasad hierarchii i dyscyplinę społeczną.

Han Feizi (III w. p.n.e.) – najwybitniejszy przedstawiciel szkoły „legistów”. Podzielał przekonanie Xunzi o wrodzonym złu ludzkiej natury i uważał, że najlepszą metodą rządzenia jest wprowadzenie i bezwzględne stosowanie przepisów i procedur, które najskuteczniej uniemożliwią ludziom czynienie zła.   źródło opisu: wydawnictwodialog.pl źródło okładki: wydawnictwodialog.pl

Wydawnictwo:
Wydawnictwo Akademickie Dialog
tytuł oryginału:
治國之道

data wydania:
2016 (data przybliżona)

ISBN:
9788380023673

liczba stron:
228

słowa kluczowe:
myśl chińska , polityka , sztuka rządzenia , Chiny , Daleki Wschód

kategoria:
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)

język:
polski