Michael C. Steinlauf – Pamięć nieprzyswojona. Polska pamięć Zagłady
„Pamięć nieprzyswojona” amerykańskiego historyka M.C.Steinlaufa zawiera wnikliwe i obiektywne studium dziejów powojennej Polski, w które została wpisana pamięć o zagładzie Żydów, społeczności zamieszkującej nasze ziemie od tysiąca lat.
Jest to opowieść o złożonym i traumatycznym zbiorowym doświadczeniu Polaków, którzy będąc ofiarami nazizmu, jednocześnie stali się świadkami ludobójstwa dokonanego na ich ziemi. Pamięć o tych wydarzeniach była jednak zacierana i wypaczana przez kolejne ekipy komunistycznych rządów, które manipulowały nią dla celów politycznych.
Przekłamywanie historii w podręcznikach i mediach uniemożliwiało przez kilkadziesiąt lat rzetelny rozrachunek z przeszłością. Dopiero w ostatniej dekadzie stała się możliwa otwarta dyskusja o polskim antysemityzmie i o roli Polaków w Zagładzie. Budzi ona wciąż ogromne emocje w naszym społeczeństwie.
Książka Steinlaufa jest bez wątpienia ważnym głosem w toczącej się dyskusji. Powinna być obowiązkową lekturą dla wszystkich czytelników pragnących zrozumieć napiętnowaną mitami i stereotypami „kwestię żydowską” w Polsce. źródło opisu: Wydawnictwo Cyklady, 2001 źródło okładki: http://cyklady.com.pl/
- Wydawnictwo:
- Cyklady
- tytuł oryginału:
- Bondage to the Dead: Poland and the Memory of the Holocaust
- data wydania:
- 2001 (data przybliżona)
- ISBN:
- 8386859555
- liczba stron:
- 168
- słowa kluczowe:
- Holocaust Żydzi Polacy
- kategoria:
- historia
- język:
- polski