Mirosław Filiciak – Wirtualny plac zabaw. Gry sieciowe i przemiany kultury współczesnej
Książka o każdym z nas, czyli o człowieku funkcjonującym w świecie zdominowanym przez nowe media, skierowana nie tylko do osób interesujących się grami – może stanowić punkt wyjścia do dalszych refleksji nad kulturą, której nie można zrozumieć w oderwaniu od współtworzących ją mediów.
„Gry sieciowe nie są nowotworem kulturowym, wprost przeciwnie: stanowią logiczny wytwór dawnych gier, używając przy tym najnowszych dostępnych technologii. Mamy do czynienia z książką o każdym z nas, czyli o człowieku funkcjonującym w świecie zdominowanym przez nowe media. Mniej ważna staje się odpowiedź na pytanie: grasz czy nie grasz. Szeregi niegrających, nie takie znowu liczne, topnieją bardzo szybko. Ale co więcej: gry stają się kontekstem dla wielu innych mediów i kontekstów rozmaitych kulturowych aktywności. Tak więc dylemat polega na tym, że nasze oglądanie filmów i czytanie książek staje się czynnością relatywną wobec wcielania się w postać gry. Ani lepszą, ani gorszą – po prostu równoważną”.
(z wstępu prof. dr hab. Wiesława Godzica) źródło opisu: http://www.losgraf.pl/s/karta/id/251 źródło okładki: http://www.losgraf.pl/s/karta/id/251
- Wydawnictwo:
- Oficyna Wydawnicza ŁOŚGRAF
- data wydania:
- 2006 (data przybliżona)
- ISBN:
- 978-83-60501-36-8
- liczba stron:
- 204
- słowa kluczowe:
- gry , online , mmo , everquest , kultura , media
- kategoria:
- nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
- język:
- polski