Nadżib Mahfuz – Dzieci naszej dzielnicy
„Gdyby Mahfuz został stosownie ukarany za „Dzieci naszej dzielnicy”, Rushdie nie odważyłby się nigdy opublikować „Szatańskich wersetów””.
Szejk Umar Abd ar-Rahman (skazany za zaangażowanie na pierwszy atak World Trade Center)
Posiadłość Dżabalawiego wyrasta pośrodku pustkowia niczym oaza na pustyni. Zamieszkać w niej mogą tylko wybrani. Dżabalawi, potężny i bezwzględny patriarcha rodu, poddaje próbie kolejnych swoich potomków. Rozgoryczony ułomnością ich charakterów izoluje się ostatecznie w Posiadłości, skazując swoje dzieci na wieczne marzenie o raju na ziemi znajdującym się na wyciągnięcie ręki. Czy któreś z nich zda kiedyś egzamin?
W swojej najważniejszej powieści Nadżib Mahfuz opowiada duchową historię ludzkości. Pod postaciami potomków Dżabalawiego kryją się prorocy islamu i innych tradycji monoteistycznych: Adam, Mojżesz, Jezus i Mahomet. Ta alegoryczna opowieść o mieszkańcach fikcyjnej kairskiej dzielnicy mówi o uniwersalności i powtarzalności ludzkich losów, a motyw ponadczasowej walki z uciskiem i tyranią sprawia, że „Dzieci naszej dzielnicy” to książka nigdy nietracąca na aktualności. źródło opisu: http://smakslowa.pl/ źródło okładki: http://smakslowa.pl
- Wydawnictwo:
- Smak Słowa
- tytuł oryginału:
- Awlad Haratina
- data wydania:
- 30 października 2013
- ISBN:
- 9788362122554
- liczba stron:
- 558
- słowa kluczowe:
- literatura egipska , nagroda Nobla , alegoria , Izabela Szybilska-Fiedorowicz
- kategoria:
- literatura współczesna
- język:
- polski