Historia

Neitzel Sönke – Żołnierze. Protokoły walk, zabijania i umierania

Ta książka to dzieło przypadku i akt sprawiedliwości dziejowej. W 2001 roku Sönke Neitzel, niemiecki historyk, odnalazł w brytyjskim Archiwum Narodowym pewną niepozorną paczkę dokumentów. 800-stronnicowy plik był przewiązany jedynie sznurkiem, ale dla historyka miał wartość złota. Na kartkach znajdowały się bowiem zapisy rozmów niemieckich jeńców wojennych z marynarki. Jak się okazało, był to zaledwie czubek góry lodowej. Podobnych dokumentów było więcej, brytyjski wywiad podsłuchiwał i spisywał także rozmowy żołnierzy lotnictwa i piechoty.

Żeby w pełni zrozumieć protokoły, Neitzel poprosił o pomoc Haralda Welzera, niemieckiego psychologa społecznego. Wspólnie przeanalizowali 150 tys. stron odtajnionych przez Brytyjczyków stenogramów nagrań. Żołnierze to efekt ich wspólnej pracy – piorunująca analiza wojennej mentalności żołnierzy, dla których zabijanie i przemoc były pracą, zabawą i nową normalnością.

Te niezwykłe dokumenty pozwalają nam odkryć, przez oczy niemieckich żołnierzy, często brutalną rzeczywistość II wojny światowej i zapewniają głęboki wgląd w mentalność i działalność Wehrmachtu.

sir Ian Kershaw, autor trzytomowej biografii Adolfa Hitlera

Mit Wehrmachtu niezaangażowanego w zbrodnie wojenne trwał jeszcze wiele dekad po wojnie. Dwóch niemieckich badaczy rozprawiło się z nim raz na zawsze. Materiały odnalezione przez nich w brytyjskich i amerykańskich archiwach są po prostu wstrząsające. Żołnierze mogą zmienić nasze poglądy na wojnę.

“Der Spiegel”   źródło opisu: http://www.krytykapolityczna.pl/wydawnictwo/zolnie…(?) źródło okładki: http://www.krytykapolityczna.pl/wydawnictwo/zolnie…»

Wydawnictwo:
Krytyka Polityczna
tytuł oryginału:
Soldaten: Protokolle vom Kämpfen, Töten und Sterben

data wydania:
17 października 2014

ISBN:
9788363855871

liczba stron:
400

kategoria:
historia

język:
polski

Dodaj komentarz