Norman Podhoretz – Dlaczego byliśmy w Wietnamie?
Jest pewne, że w Wietnamie spotkało Stany Zjednoczone niepowodzenie. Ale czy zasłużyły one sobie na niemal powszechne potępienie wywołane wojną w Wietnamie? Aby odpowiedzieć na to pytanie, Norman Podhoretz opowiada jak i dlaczego Stany Zjednoczone przystąpiły do wojny w Wietnamie oraz jak i dlaczego ją przegrały.
Wynosząc na światło dzienne decydujące punkty zwrotne wojny, zabiera nas Podhoretz w fascynującą podróż przez całą serię posunięć i decyzji politycznych i militarnych, które wiodły Amerykę do uwikłania w walkę i doprowadziły do ostatecznej porażki. Przedstawia także poglądy ludzi, którzy uważali amerykańskie zaangażowanie w obronę Wietnamu Południowego za niemoralne i zbrodnicze, jak również argumenty tych, którzy początkowo opowiadali się za wojną, a później stali się jej przeciwnikami.
Patrząc z dystansu na całą tę historię, powiada Podhoretz, amerykańska interwencja w Wietnamie jawi się jako akt politycznej lekkomyślności, daleki jednak od tego, by oceniać go jako niemoralny czy kryminalny. Był to raczej akt „nieostrożnego idealizmu, którego moralna głębia została potwierdzona potwornymi następstwami naszej klęski”.
• • •
Norman Podhoretz, urodzony w 1930 roku, jest jednym z duchowych przywódców neokonserwatystów amerykańskich. Od 1960 roku redaktor naczelny czołowego miesięcznika politycznego Stanów Zjednoczonych – Commentary. Autor kilku książek: Making It, Breaking Ranks. A Political Memoir, The Present Danger, The Bloody Crossroads. Where Literature and Politics Meet. Ta ostatnia, znana jest po części polskiemu czytelnikowi, dzięki publikacji jej fragmentów przez Niezależną Oficynę Wydawniczą w 1989 roku, w książce pod tytułem Krwawe Skrzyżowanie. źródło opisu: okładka książki źródło okładki: zdjęcie autorskie
- Wydawnictwo:
- Atext
- tytuł oryginału:
- Why we were in Vietnam?
- data wydania:
- 1991 (data przybliżona)
- ISBN:
- 83-85156-01-1
- liczba stron:
- 248
- słowa kluczowe:
- Wietnam , wojna , historia
- kategoria:
- historia
- język:
- polski