literatura faktu

Oystein Alme – Głos Tybetu. Za wielkim murem cenzury

„Rząd zawsze mówi kłamstwa, to wszystko kłamstwa”.
„Zabili wielu ludzi. Zabili wielu ludzi”.
„Aresztowali ponad tysiąc”.
„Chcemy wolności i chcemy pokoju”.
„Po tym jak wyjedziecie, prawdopodobnie zostaniemy aresztowani”.

Wolność słowa w Chinach i Tybeci i Tybecie podlega licznym ograniczeniom. Żadne głosy sprzeciwu nie są tolerowane, a wszystkie media i źródła komunikacji pozostają pod ścisłą kontrolą, dzięki której wzrasta monopol Partii na władzę. Wielu domaga się większego otwarcia i wolności, nazywając trwające ograniczenie mediów „sianiem ziarna dla katastrofy politycznej i społecznej transformacji”.

Chiny znajdują się na rozdrożu. Czy elity Partii Komunistycznej zezwolą na wiekszą swobodę czy też będą kontynuować tzw. kampanię „mocne uderzenie”? Czy umożliwiony dostęp do internetu, telefonów komórkowych oraz informacji z zagranicy stanie się motorem przemian czy tez władza nadal będzie uciekać się do stosowania cenzury i zastraszania narodu Chin i Tybetu?

Ta książka zabiera czytelnika w ciekawą i trudną podróż za chiński Wielki Mur cenzury. Opowiada też historię Voice of Tibet (Głosu Tybetu), rozgłośni radiowej, której Chiny, mimo usilnych starań, wciąż nie moga zagłuszyć.

Autor Oystein Alme jest prezesem The Voice of Tibet Foundation (Norwegia), współtwórcy Voice of Tibet – jednej z nielicznych rozgłośni radiowych nadających niezależne informacje na teren Tybetu i Chin.

www.przestrzen.art.pl | www.amnesty.org.pl | www.vot.org | www.igo.org.pl | www.fks.org.pl | www.tok.fm

Więcej o projekcie Monitor Olimpijski:
olimpiada2008.info.pl  

Wydawnictwo:
Fundacja Inna Przestrzeń
tytuł oryginału:
China’s Great Wall of Censorship

data wydania:
2008 (data przybliżona)

ISBN:
978-83-927411-2-1

liczba stron:
160

słowa kluczowe:
tybet

kategoria:
literatura faktu

język:
polski

Dodaj komentarz