Patrick White – Drzewo człowiecze
„Drzewo człowiecze” jest jednym z wcześniejszych utworów White’a, ukazało się jednak dopiero w szesnaście lat po jego debiucie prozatorskim, jako dzieło pisarza już w pełni dojrzałego, i przyniosło mu pełny sukces. Krytycy zaliczają je do „współczesnej klasyki” i uważają za monumentalną epopeję, godną pretendować do miana australijskiej „Księgi rodzaju”. „Drzewo człowiecze” wraz z „Vossem” i „Wozem ognistym” tworzą właściwie trylogię.
„Drzewo człowiecze” przy całej prostocie wątku fabularnego jest powieścią bogatą i złożoną. Jest to historia młodego Australijczyka, który porzuca strony rodzinne, wyrusza do puszczy i na kawałku wykarczowanego buszu buduje dom, aby w nim spędzić resztę życia. Tworzy swój świat od początku. Zakłada rodzinę, ale skazany jest właściwie na samotność; doznaje wielu klęsk i porażek, które stają się wielką próbą charakteru. Życie toczy się jednak nieubłaganie dalej, jak w wierszu angielskiego poety, A.E. Housmana, o drzewie człowieczym, które się ostaje i trwa mimo targających nim wichrów.
Patrick White, australijski laureat Nagrody Nobla w 1973 roku, kształcił się w Anglii, gdzie w roku 1935 ukończył uniwersytet w Cambridge. W latach 1940-1945 służył na Bliskim Wschodzie jako oficer wywiadu RAF. Wróciwszy po wojnie do Australii poświęcił się całkowicie pisarstwu. Znany jest głównie jako powieściopisarz, ale jest też autorem opowiadań, sztuk teatralnych i utworów poetyckich. źródło opisu: okładka
- Wydawnictwo:
- Państwowy Instytut Wydawniczy
- tytuł oryginału:
- The Tree of Man
- data wydania:
- 1985 (data przybliżona)
- ISBN:
- 8306011643
- liczba stron:
- 570
- słowa kluczowe:
- Powieść australijska , 20 w.
- kategoria:
- literatura współczesna
- język:
- polski