Patrycja Trzeszczyńska – Łemkowszczyzna zapamiętana. Opowieści o przeszłości i przestrzeni
Książka poświęcona jest problemowi antropologicznego badania pamięci na przykładzie pamięci Łemków w Polsce i na Ukrainie. Zaprezentowane zostały tu praktyki narracyjne Łemków – tryb ich konstrukcji, treść, którą są wypełniane oraz sposoby posługiwania się nimi w strategiach grupowej autoprezentacji. Punktem wyjścia stało się pytanie o to, co i jak prezentują łemkowskie narracje wspomnieniowe, do kogo są adresowane, jaki użytek czynią z nich Łemkowie. Zamiarem autorki było dotarcie do mechanizmów budowania obrazów przeszłości, uzgadniania ich zawartości i wykorzystywania dla grupowych celów, a także zrozumienie autotematyczności Łemków. W oparciu o źródła zastane (kilkadziesiąt łemkowskich relacji wspomnieniowych opublikowanych w Polsce i na Ukrainie) oraz wywołane (wywiady z obecnymi i byłymi, żyjącymi dziś na Ukrainie, mieszkańcami jednej z łemkowskich wsi) autorka prześledziła pracę pamięci, ukazała dominujące treści pamięci łemkowskiej oraz związane z nimi strategie autoprezentacji.
Patrycja Trzeszczyńska jest jedną z badaczek, antropolożek młodego pokolenia, które na nowo, z wielką świadomością teoretyczną i metodologiczną odkryło „teren” w etnologii. Łemkowszczyzna zapamiętana. Opowieść o przeszłości i przestrzeni należy do nielicznych i niezwykle wartościowych publikacji we współczesnej antropologii, w sposób harmonijny łączących teorię i praktykę, gdzie głębokie i krytyczne spojrzenie na teorię i metodologię badań spotyka się z materiałem empirycznym pozyskanym w trakcie samodzielnych badań terenowych. (…)
Zasadniczym przesłaniem pracy jest problematyzacja „kultury pamięci” Łemków i tożsamości opartej na pamięci oraz wykazanie, iż pamięć zbiorowa nie jest w obrębie wspólnoty tożsama. Pomimo wyraźnej lokalizacji badań, płynące z nich uogólnienia teoretyczne daleko wykraczają poza ten wąski kontekst, wpisując się w główny nurt współczesnych debat antropologicznych na temat tożsamości etnicznej, społecznych form pamięci czy statusu danych pisanych/ mówionych. (…)
Książka Patrycji Trzeszczyńskiej jest świadectwem krytycznego stosunku do zastanego stanu dyscypliny oraz umiejętności formułowania odważnych poglądów naukowych, na tyle śmiałych, że powinny sprowokować bardzo poważną dyskusję w wielu kręgach naukowych, w obrębie kilku dyscyplin akademickich, a także poza nimi, w ramach społeczności lokalnych, których kwestie praca porusza.
Z recenzji dra hab. Marcina Brockiego źródło opisu: www.wuj.pl źródło okładki: www.wuj.pl
- Wydawnictwo:
- Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
- data wydania:
- 2013 (data przybliżona)
- ISBN:
- 9788323334873
- liczba stron:
- 446
- słowa kluczowe:
- Etnologia , Łemkowie
- kategoria:
- nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
- język:
- polski