Psychologia i socjologia

Per Hengren – Podstawy obywatelskiego nieposłuszeństwa

Obywatelskie nieposłuszestwo jest postrzegane jako działanie na rzecz ulepszenia systemu danego pastwa przez weryfikowanie poszczególnych, niedoskonałych praw. Każdy człowiek uznający pewne zasady moralne ma prawo odmówi podporządkowania si prawu, które zmusiłoby go do działania niezgodnego z jego własnym sumieniem. Obywatelskie nieposłuszeńtwo to forma rozwiązywania konfliktów społecznych, która dobiera metody tak, by uniknąć używania przemocy.
Wolno jednostki jest spraw nadrzdną, podobnie jak prawa ponadpaństwowe – moralne, naturalne, boskie… Jeżeli jakie pastwo kieruje si prawem ograniczajcym wolno poszczególnych obywateli, obywatelskie nieposłuszeńtwo stwarza pokojowe metody przeciwdziałania temu, co narusza dobro i komfort psychiczny pojedynczego człowieka. W konsekwencji stosowanie tych metod może nawet prowadzi do osłabienia, a nawet zmiany władzy politycznej. Obywatelskie nieposłuszeństwo według Gandhiego jest kluczem do władzy. Wana jest w takich działaniach solidarność społeczeństwa, które jest gotowe ponieść karę za w niesubordynację. Taka konsolidacja i konsekwencja jest w stanie sparaliżować pracę machin ustawodawczych i wykonawczych pastwa. Wprawdzie często policja lub wojsko interweniuj w przypadku organizowania różnych akcji, niemniej jednak żadna armia ani te inne siły porządkowe nie są w stanie złamać woli całego narodu, który zdecydował się stawiać opór a do osiągnicia celu.
Luther King – "I have a dream": słowa zburzyły mury ebook pdf mobi epub" style="text-decoration: underline">Martin Luther King pisał: jeśli w jakim narodzie znajdzie si pięć procent mężczyzn gotowych pójść do więzienia za spraw, które cały naród uważa za słuszne, wówczas żadna przeszkoda go ju nie powstrzyma.   źródło opisu: Biblioteka Zielonych Brygad 1997 źródło okładki: http://zb.eco.pl/zb/187/html/zb%207(187),%20wrzesi…»

Wydawnictwo:
Biblioteka Zielonych Brygad
tytuł oryginału:
Handbok i civil olydnad

data wydania:
1997 (data przybliżona)

ISBN:
83-87331-00-7

liczba stron:
184

słowa kluczowe:
Politoplogia , polityka , teoria rewolucji

kategoria:
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)

język:
polski