Philip Kotler – Marketing – analiza, planowanie, wdrażanie i kontrola
Publikacje(…) podręcznika prof. Philipa Kotlera „Marketing Management” w języku polskim należy przyjąć z radością i aprobatą. Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że prace prof. Kotlera wywarły największy wpływ, w skali światowej, na rozwój marketingu i jego miejsce w zarządzaniu, a szerzej w „Business Administration”. Jest to najczęściej cytowany autor z tej dziedziny. Co więcej, jego dzieła miały istotne znaczenie dla pragmatycznej strony marketingu wykraczając poza mury uniwersytetów.
(…) Nie kwestionując wpływu podręcznika na rozwój piśmiennictwa i praktyki marketingu w Stanach Zjednoczonych, warto podkreślić, że oddziaływanie to jest jeszcze większe w innych krajach. Nawet w Polsce, przed okresem transformacji, raczkująca literatura marketingowa czerpała inspiracje z prac Philipa Kotlera. Jego wpływ jest wyraźny w publikowanych u nas książkach i prowadzonych zajęciach dydaktycznych.
Można jednak uznać podręcznik Philipa Kotlera za dzieło klasyczne, nadal równocześnie aktualne, będące podstawową pracą z zakresu marketingu. Dobrze się więc stało, że poglądy autora będzie można poznać w języku polskim.
(…)Autor nie tworzy teorii marketingu. W pełni uznaje jego interdyscyplinarność, osadzając go silnie w ekonomii, zarządzaniu, dyscyplinach behawioralnych i tych, z których czerpie metody i techniki badań marketingowych. Pozwala to na dostosowanie marketingu do zmieniających się warunków funkcjonowania przedsiębiorstwa, widzieć wprawdzie funkcje marketingową organizacji jako wiodącą, ale równocześnie nie pomijając pozostałych. Dlatego też, w podręczniku uwzględnia się zależności zachodzące w przedsiębiorstwie oraz ich wpływ na podsystem marketingu.
(…)Książka dostarcza więc wiedzy nie o marketingu „martwym”, ale „żywym”, zmieniającym się wraz z warunkami otoczenia. Sądzę, że w dużej mierze to zadecydowało o powodzeniu podręcznika. Jest on „praktyczny” i dostarcza podstaw do myślenia i działania marketingowego.
Philip Kotler wykazuje wielką dbałość o precyzję swoich twierdzeń i poprawną systematykę przedstawionych zagadnień. Wszystkie terminy i pojęcia marketingu są znakomicie zdefiniowane. Co więcej, definicje te zawsze uwzględniają instrumentalne podejście pragmatyczne. Ono zadecydowało o układzie podręcznika i zwartej w nim systematyzacji.
(…) Sądzę, że książka stanie się podstawową lekturą studentów i to nie tylko specjalizujących się w marketingu. Będzie ona szeroko wykorzystywana w różnych szkoleniach menedżerów. Można mieć nadzieję, że będą z nich korzystali przedsiębiorcy i menedżerowie, a także osoby zarządzające instytucjami nie nastawionymi na zysk.
prof. Jerzy Dietl(z przedmowy do wydania polskiego) źródło opisu: Felberg, 1999 źródło okładki: http://www.antykwariatpodkarpacki.pl/product_info….»
- Wydawnictwo:
- Felberg SJA
- tytuł oryginału:
- Marketing Management – Analysis, Planning, Implementation, and Control
- data wydania:
- 1999 (data przybliżona)
- ISBN:
- 8391146537
- liczba stron:
- 744
- słowa kluczowe:
- marketing , ekonomia , biznes
- kategoria:
- Literatura popularnonaukowa
- język:
- polski