publicystyka literacka i eseje

Piotr Jaroszyński – Dla Polski! W blasku mistrzów

Proces wychowywania do dojrzałości i samodzielności jest długi, ale realny. Jednym z jego istotnych elementów jest rozpoznanie dobrych wzorów i przykładów. Sami dla siebie nie możemy być wzorem, nie mogą to też być ludzie przypadkowi i nieznani lub znani tylko bardzo powierzchownie, a takimi są najczęściej właśnie postacie medialne, lansowane doraźnie na użytek biznesu lub polityki. To nie są dobre wzory. My potrzebujemy prawdziwych mistrzów, którzy swoim życiem, przykładem, postawą, myślą, a gdy trzeba, to i ofiarą, sprawdzili się, odsłonili swoje wnętrze, potwierdzili swą szczerość i wielkość” – pisze we wstępie książki profesor Jaroszyński. I dodaje: „Takich wzorów potrzebujemy, by w dzisiejszych czasach, w których lansowane są jakże często antywzory, nie zagubić, a wręcz nie zmarnować samych siebie, swych bliskich, rodaków. Takich mistrzów kultura polska i historia Kościoła dostarcza nam w obfitości. Do nich trzeba wracać”.

Część książki, która zawiera zbiór felietonów głoszonych przez prof. Piotra Jaroszyńskiego od połowy 2008 r. do połowy 2009 r. na falach Radia Maryja, poświęcona jest wprost wybranym mistrzom, a inne do wybranych autorytetów się odwołują. Poznajemy więc na początku mistrzów śp. o. prof. Mieczysława Alberta Krąpca: ojca Jacka Woronieckiego i Juliusza Osterwę. Obaj wywarli wielki wpływ na ojca prof. Krąpca w czasie wojny, gdy razem spotkali się u Ojców Dominikanów w Krakowie. Pierwszy z nich, jak podkreśla prof. Jaroszyński, świadom był znaczenia, jakie posiada pełne i swobodne opanowanie polszczyzny, również w życiu zakonnym, dlatego powtarzał i pilnował, aby „czytać stale jakąś lekturę duchową; czytać dzieła klasyczne polskich autorów”. Drugi z równym zaangażowaniem dbał o wysoki poziom kultury słowa wśród duchownych. „Wyobraźmy sobie: czas wojny, prześladowania, niszczenie narodu, a tu ktoś na przekór wszystkiemu poświęca się trosce o jak najwyższą kulturę słowa. Dziwne? Nie. Bo naszą siłą jest kultura. I to jest właśnie metoda: gdy zalewają nas barbarzyńcy, skądkolwiek by nie pochodzili, wtedy trzeba garnąć się do kultury, podnosić poziom swego wykształcenia, zawieszać wyżej poprzeczkę, wszystko jedno, czy dzieje się to w czasie wojny, czy w czasie pokoju” – podkreśla profesor Jaroszyński.
W książce znajdziemy również cenne rady, jakie wyczytać możemy dzisiaj z dzieł Zbigniewa Herberta. Wybitny poeta ostrzega przed pseudoelitami, które wywodzą się z PRL, a jednocześnie podkreśla wagę edukacji i zgłębiania kultury. Tylko wówczas uda nam się odzyskać naszą polską tożsamość, bo polskość – stwierdza prof. Jaroszyński – to nasze być albo nie być, nasza przyszłość. Na kartach tej cennej książki znajdziemy ponadto rady dla Polaków Prymasa Polski, błogosławionego Zygmunta Szczęsnego Felińskiego oraz ks. kard. Adama Sapiehy. Wiele miejsca poświęcił profesor także bieżącym sprawom polskim i zagranicznym.   źródło opisu: Wydawca Dom Polski 2009 źródło okładki: http://www.piotrjaroszynski.pl/ksiazki-publicystyc…»

Wydawnictwo:
Dom Polski
data wydania:
2009 (data przybliżona)

ISBN:
9788391672396

słowa kluczowe:
Piotr Jaroszyński , historia , socjologia , filozofia , psychologia

kategoria:
publicystyka literacka i eseje

język:
polski

Dodaj komentarz