Piotr Oczko – Gabinet Farfurowy w Pałacu w Wilanowie. Studium historyczno-ikonograficzne

Gabinet Farfurowy w pałacu wilanowskim jest pomieszczeniem tak samo pięknym, jak tajemniczym. Jakie było jego pierwotne przeznaczenie? Kto i kiedy zamówił fajansowe płytki? Co przedstawiają?

Autorzy publikacji to Jan Pluis – uznany holenderski badacz fajansowych płytek okładzinowych oraz Piotr Oczko – adiunkt na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, zajmujący się kulturą i sztuką Niderlandów. Wspólnie przygotowali pierwsze tak kompletne opracowanie poświęcone Gabinetowi Farfurowemu, w którym szukają odpowiedzi na postawione wyżej pytania. Przyjmując, że dekoracja płytkami powstała za czasów króla Jana III Sobieskiego można stwierdzić, że jest to najwcześniejsze zachowane pomieszczenie, w którym płytkami ozdobione są wszystkie ściany. Również obecność tak licznych paneli kwiatowych, z których połowa zawiera unikalne zdobienia w typie chinoiserie, jest wyjątkowa na tle innych tego typu pomieszczeń.

Bogactwo barwnych ilustracji, tabele porównujące wyroby różnych manufaktur i materiały archiwalne dopełniają treści czyniąc tę książkę wspaniałym przewodnikiem po tym niezwykłym Gabinecie.   źródło opisu: http://sklep.wilanow-palac.pl źródło okładki: http://sklep.wilanow-palac.pl

Wydawnictwo:
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
data wydania:
2013 (data przybliżona)

ISBN:
9788363580292

liczba stron:
199

słowa kluczowe:
ceramika , flizy holenderskie , katalogi , Wilanów

kategoria:
sztuka

język:
polski