Ebooki

Piotr Pacewicz – Pociąg osobowy. Rozmowy Piotra Pacewicza

zbiór 21 zaskakujących wywiadów przeprowadzonych przez wicenaczelnego „Gazety Wyborczej”. Rozmówcami Piotra Pacewicza byli ludzie o różnych światopoglądach i orientacji, bojownicy i myśliciele, znani i popularni, ale też ludzie zepchnięci na margines.

O Piotrze Pacewiczu mówi się, że posiadł rzadką sztukę nakłaniania ludzi do szczerości. Rozmówcy otwierają się przed nim i zwierzają nawet z najbardziej intymnych momentów swego życia, ujawniają poglądy i tłumaczą zasady, którymi kierują się w życiu.

Tak było również podczas wywiadów pt. „Pociąg osobowy”, stanowiących cykl wideo emitowany co tydzień na stronie Wyborcza.pl, które złożyły się na książkę „Pociąg osobowy. Rozmowy Piotra Pacewicza”. To pierwsza w historii polskiego internetu publikacja powstała na bazie wywiadów wideo zamieszczanych w sieci.

W wydaniu znalazły się wywiady z osobami znanymi, jak np. wiecznie młody dyrygent Orkiestry Świątecznej Pomocy Jurek Owsiak, Agata Buzek – aktorka z poczuciem odpowiedzialności za świat, romantyczny pieśniarz Wojciech Waglewski, szalona sportsmenka Maja Włoszczowska, aktorka Joanna Szczepkowska – buntowniczka i skandalistka, feministka Agnieszka Graff, a także prof. Wiktor Osiatyński, który wzywa do patrzenia demokracji na ręce. Rozmówcami Pacewicza byli też duchowni: ks. Piotr Krakowiak, który w „Umierać po ludzku” przełamywał z „Gazetą” tabu śmierci, o. Ksawery Knotz, namawiający katolików na radosny seks ku Bożej chwale, oraz rabin Polski Michael Schudrich, który pyta: „Kto powiedział, że każdy człowiek musi się ze mną zgadzać?”.

Piotr Pacewicz rozmawiał również z osobami, które nie zawsze czują się w Polsce jak u siebie w domu – m.in. z „kulawą” tancerką i doktorantką Martą Sikorską, feministką i lesbijką Ygą Kostrzewą, gejem – pozytywistą Tomaszem Bączkowskim.

Warto też sięgnąć do wywiadów z niecodziennymi postaciami – np. z dr Katarzyną Kozioł, lekarką i katoliczką pracującą w warszawskiej Przychodni Leczenia Niepłodności Novum, współtwórczynią „Rodzić po ludzku” Anną Otffinowską oraz Bietą Ficowską – adopcyjną Polką i katoliczką, jako niemowlę uratowaną z warszawskiego getta.  

Wydawnictwo:
Agora SA
data wydania:
12 maja 2010

ISBN:
978-83-7552-866-4

liczba stron:
446

słowa kluczowe:
wywiad

kategoria:
biografia/autobiografia/pamiętnik

język:
polski

Dodaj komentarz