Piotr Surma – Poglądy filozoficzne Jana Łukasiewicza a logiki wielowartościowe
Jan Łukasiewicz, jeden z najwybitniejszych przedstawicieli Szkoły Lwowsko-Warszawskiej, znany jest przede wszystkim jako logik. Jego poglądy filozoficzne pozostają w cieniu dokonań na polu historii logiki, badań nad logiką klasyczną czy wreszcie konstrukcji logik wielowartościowych. Również związek pomiędzy poglądami filozoficznymi Łukasiewicza a jego przekonaniami o charakterze logicznym wciąż nie doczekał się dostatecznie wnikliwego opracowania. Dotychczasowe badania nad dorobkiem Łukasiewicza w znakomitej większości ograniczają się do analiz formalnych oraz prób nadania intuicyjnej interpretacji logikom wielowartościowym. Stosunkowo nieliczni badacze analizują głębiej stojące za koncepcją wielowartościowości filozoficzne motywacje związane z indeterminizmem. Jeszcze szczuplejsze grono podjęło próby rekonstrukcji podglądów filozoficznych Łukasiewicza wykraczających poza indeterminizm i powiązania ich z ideą wielowartościowości w logice, przy czym trudno próby te uznać za zwieńczone pełnym sukcesem.
Niniejsza książka ma za zadanie częściowo wypełnić lukę w badaniach nad spuścizną współtwórcy Warszawskiej Szkoły Logicznej: ma ona udzielić odpowiedzi na pytanie, czy i w jaki sposób poglądy filozoficzne Łukasiewicza wiązały się z jego pracami w zakresie logiki matematycznej. Cel ten rozpada się na dwie, równie istotne, części. Przede wszystkim na kartach książki podjęta zostanie próba rekonstrukcji zarówno treści, jak i genezy najważniejszych poglądów filozoficznych i metafilozoficznych twórcy koncepcji wielowartościowości. Rekonstrukcja ta posłuży następnie za podstawę rozważań na temat związków pomiędzy przekonaniami filozoficznymi Łukasiewicza a kierunkami i wynikami jego badań logicznych.
Rekonstrukcja poglądów filozoficznych Łukasiewicza ograniczy się do tych wątków, które mogły wpływać na jego badania logiczne. Opierać się ona będzie w większości na pracach publikowanych, przede wszystkim stricte filozoficznych oraz programowych, jak również na fragmentach tych prac o charakterze logicznym, które rzucają światło na przekonania filozoficzne ich autora. W pewnym zakresie wykorzystane również zostaną niepublikowane „Pamiętniki” Łukasiewicza oraz fragmenty jego listów. Świadomie pominięte zostaną natomiast prace metodologiczne, co wynika z przekonania autora, że nie eksponują one istotnych dla rozwoju koncepcji wielowartościowości intuicji filozoficznych Łukasiewicza. źródło opisu: http://semper.istore.pl/pl,product,14989277,pogldy…(?) źródło okładki: http://semper.istore.pl/pl,product,14989277,pogldy…»
- Wydawnictwo:
- Semper
- data wydania:
- 2012 (data przybliżona)
- ISBN:
- 9788375070941
- liczba stron:
- 186
- słowa kluczowe:
- Filozofia , logika
- kategoria:
- filozofia i etyka
- język:
- polski