Piotr Zapałowicz – Wolny rynek a socjalizm XXI wieku
Dwie byłe kolonie hiszpańskie. Dwa kraje bardzo zasobne w surowce mineralne. Dyktatura i semi-dyktatura. Cud gospodarczy i naftowa bonanza. A jednocześnie dwa kraje, o których w Polsce wciąż wiadomo tak niewiele. Jak to możliwe, że w krajach o tak podobnej historii, kulturze i sytuacji geopolitycznej, realizuje się tak odległe od siebie strategie?
„Wolny rynek a socjalizm XXI w.”: które podejście działa?
Przeprowadzone dochodzenie naukowe podporządkowane jest wykazaniu podobieństw i różnic pomiędzy warunkami dla rozwoju gospodarczego Chile i Wenezueli, strategiami obu administracji na różnych polach polityki gospodarczej obu krajów oraz pomiędzy efektami tychże polityk i na tej podstawie została przedstawiona ocena wyższości jednej z zastosowanych strategii.
Wiele pisało się w Polsce zbrodniach reżimu Pinocheta w Chile. Co jakiś czas słyszymy także o Mesjaszu z Karaibów, żarliwym przyjacielu reżimu Castrów na Kubie, który gra na nosie zachodnim mocarstwom. Pora dowiedzieć się, co ich administracje miały do zaproponowania gospodarkom swoich krajów.
I Nagroda w konkursie MAGISTER PAFERE 2012
Książka Piotra Zapałowicza prezentuje dwie skrajności: chilijskie wolnorynkowe reformy i wenezuelski powolny dryf w kierunku socjalizmu. Która strategia przyniosła lepsze skutki dla gospodarki? źródło opisu: Fundacja Pafere źródło okładki: Fundacja Pafere 2013
- Wydawnictwo:
- Fundacja PAFERE
- data wydania:
- 2013 (data przybliżona)
- ISBN:
- 9788363387382
- liczba stron:
- 272
- słowa kluczowe:
- Chile , Wenezuela , Pinochet , Chavez , Castro , socjalizm , wolny rynek
- kategoria:
- historia
- język:
- polski