Psychologia i socjologia

praca zbiorowa – Alkohol, alkoholizm i Ja

Z porównania ogólnopolskich sondaży, przeprowadzanych co cztery lata na zlecenie Światowej Organizacji Zdrowia – z 1995 roku i z czerwca 1999 roku, wynika, ze znacznie obniżył się wiek inicjacji alkoholowej. Obecnie pierwszy kontakt z alkoholem mają w naszym kraju dzieci w wieku 9-12 lat. Kilka lat temu picie zaczynało się w wieku 14-15 lat. Dziś piętnastolatki piją już niemal jak dorośli. Według ekspertów picie alkoholu jest główną przyczyną śmierci oraz inwalidztwa wśród młodzieży w wieku 15-21 lat. Co dziesiąte dziecko po spożyciu alkoholu wdało się w bójkę lub awanturę, co dwudzieste miało wypadek, zaś co piętnasta nastolatka miała po spożyciu alkoholu niechciane stosunki seksualne.

Problemy związane z nadużywaniem alkoholu dotyczą właściwie każdej dziedziny naszego życia, powodując określone skutki. Skutki bezpośrednie dla samych osób pijących, jak i osób z najbliższego otoczenia. Jak zapobiegać negatywnym konsekwencjom uzależnienia od alkoholu? Jak leczyć takie uzależnienie? Na czym powinna polegać profilaktyka uzależnień od alkoholu wśród młodzieży szkolnej?

Spis treści: Iwona Niewiadomska, Dlaczego ludzie uzależniają się od alkoholu?; Paweł Kierenko, Młodzież a reklama i promocja napojów alkoholowych w świetle polskiego prawa; Rafał Rutyna, Czy alkohol szkodzi zdrowiu?; Andrzej Derdziuk, Grzegorz Wacławiak, Wychowanie do trzeźwości; Henryk Korża, Permanentna troska Kościoła w Polsce o trzeźwość narodu; Irmina Wójcik-Gronczewska, Profilaktyka uzależnień od alkoholu wśród młodzieży szkolnej.   źródło opisu: Fundacja Rozwoju Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego ( KUL ) 2002 źródło okładki: Fundacja Rozwoju Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego ( KUL ) 2002

Wydawnictwo:
Fundacja Rozwoju Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego
data wydania:
2002 (data przybliżona)

ISBN:
8372701504

liczba stron:
106

słowa kluczowe:
Psychologia , problemy społeczne , alkocholizm , alkochol

kategoria:
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)

język:
polski