Filozofia i etyka

praca zbiorowa – Doświadczenie religijne

Doświadczenie religijne jest jednym z pięciu wymiarów religii, przez niektórych badaczy uznawany za wymiar podstawowy, ponieważ wskazuje na źródła religii i religijności.
Doświadczenie religijne w literaturze przedmiotu jest rozumiane szeroko. Obejmuje zarówno niecodzienne doświadczenia, dostępne w zmienionych stanach świadomości o charakterze transowym, jak i zwykłe, codzienne doświadczenia ujmowane w świetle wiary religijnej.
Doświadczenia religijne różnią się, oprócz intensywności, pod względem treści. W religiach Abrahamowych jest to najczęściej spotkanie z Bogiem osobowym, w religiach zaś Dalekiego Wschodu przybiera ono zwykle formę utożsamienia z nieosobową boskością.
Doświadczenie religijne jest odmiennie analizowane z perspektywy różnych nauk społecznych: psychologii, socjologii i antropologii kultury. Niniejszy tom jest zbiorem takich właśnie analiz prezentowanych na konferencji „Doświadczenie religijne”, która odbyła się 25 września 2005 roku w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego.   źródło opisu: http://www.verbinum.pl/product.php?id_product=142 źródło okładki: http://www.verbinum.pl/product.php?id_product=142

Wydawnictwo:
Wydawnictwo Księży Werbistów VERBINUM
data wydania:
2007 (data przybliżona)

ISBN:
978-83-7192-338-8

liczba stron:
308

słowa kluczowe:
religia , wiara , chrześcijaństwo , katolicyzm , nauki

kategoria:
filozofia i etyka

język:
polski

Dodaj komentarz