praca zbiorowa – Literatura kryminalna. Śledztwo w sprawie gatunków
„Literatura Kryminalna. Śledztwo w sprawie gatunków”
pod redakcją Anny Gemry
Materiały z sesji naukowej przeprowadzonej w czasie jubileuszowego X Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław 2013.
Pierwszy tom nowej serii krytycznoliterackiej poświęconej wyłącznie literaturze kryminalnej!
Na obszerny tom studiów (…) składają się artykuły – rozprawy naukowe i eseje – poświęcone przede wszystkim współczesnej literaturze kryminalnej, pomnożonej, jak się okazuje, bardzo licznymi nowymi utworami, pióra kobiet i mężczyzn. Autorzy artykułów łatwo zauważyli, iż znacznie różnią się one od wzorców Conan Doyle’a, Christie, Chandlera i ich następców i że w dużym stopniu wolne są od klasycznych, wydawałoby się nienaruszalnych zasad konstruowania utworów. Taka postawa badawcza stanowi główną zaletę recenzowanego zbioru. Wzbogaca on w ten sposób wiedzę o gatunku literackim wydawałoby się całkowicie skostniałym, lecz – jak widać – ciągle żywym, poddawanym przemianom i rozwojowi (…).
prof. dr hab. Tadeusz Żabski
Mamy oto bowiem w naszym kraju taką sytuację, iż rocznie publikuje się już niemal 150 powieści kryminalnych, sensacyjnych i thrillerów polskich autorów. Możemy zaryzykować tezę, iż w ciągu kilkunastu lat znaleźliśmy się w czołówce europejskiej, przynajmniej co do liczby tytułów. Tyle że Europa Zachodnia ma tradycję tego typu piśmiennictwa od z górą wieku, a Polsce z tego wieku zabrano ponad połowę, kiedy to – poza nielicznymi wyjątkami – literatura kryminalna i sensacyjna realizowała zapotrzebowanie i zamówienie polityczne w tysiącach marnych produkcyjniaków, zwanych dziś powszechnie za Stanisławem Barańczakiem „powieścią milicyjną”. (…) Pomysł na serię książek krytycznoliterackich tworzących narzędzia do opisu zjawiska, a jednocześnie porządkujących wiedzę na jego temat, wiedzę będącą od dziesięcioleci przedmiotem badań naukowych na Zachodzie, wydał nam się zatem na tym etapie rozwoju powieści kryminalnej i sensacyjnej w Polsce nie do przecenienia. Oto jego pierwsza odsłona: Śledztwo w sprawie gatunków (następna część serii w przygotowaniu).
fragment wstępu Irka Grina źródło opisu: www.wydawnictwoemg.pl/content/view/514/43/ źródło okładki: www.wydawnictwoemg.pl/content/view/514/43/
- Wydawnictwo:
- EMG
- data wydania:
- 2014 (data przybliżona)
- ISBN:
- 9788363464608
- liczba stron:
- 352
- słowa kluczowe:
- kryminał
- kategoria:
- językoznawstwo, nauka o literaturze
- język:
- polski