Ebooki

praca zbiorowa – Powstanie ’44 w komiksie. Antologia prac konkursowych 2011.

Czwarty już tom antologii prac wyróżnionych w konkursie Powstanie ’44 w komiksie. Tematem i inspiracją 5. edycji konkursu były wspomnienia uczestników Powstania Warszawskiego zgromadzone w Archiwum Historii Mówionej w Muzeum Powstania Warszawskiego. W antologii znalazły się wszystkie prace nagrodzone oraz wyróżnione przez jury i muzeum oraz szeroki wybór najciekawszych komiksów, które nie znalazły się w czołówce, a są warte przedstawienia. Pieczę artystyczną nad konkursem jak co roku sprawował Przemysław „Trust” Truściński.
Trudność polegała na wyborze jednej historii spośród 2700 relacji wizualno-dźwiękowych zapisanych w naszym Archiwum Historii Mówionej. Następnie, trzymając się historii zapamiętanej przez naocznych świadków wydarzeń, należało ją precyzyjnie zamknąć w kilkuplanszowej przestrzeni. Tegoroczne prace komiksowe oparte na prawdziwych wydarzeniach i postaciach w niebanalny sposób ukazują powstańczą codzienność, często uderzają swoją wyrazistością, skłaniając Czytelnika do refleksji.
Jan Ołdakowski
dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego
W antologii znajdziecie Państwo różne sposoby komiksowej narracji i style graficzne. Konkursowych debiutantów i weteranów. Zauważyliśmy w tym roku, że i wśród uczestników w ogóle, i wśród samych laureatów znalazło się wiele kobiet. To ciekawe, bo sztuka komiksu jest raczej zdominowana przez mężczyzn, a i wojenna tematyka mogłaby, na pozór, odstraszać autorki. Sądzę jednak, że wszystko stanie się jasne, gdy nagrodzone komiksy Państwo przeczytacie. Tak, opowiadają one o wojnie. Ale mniej o broni, strzelaniu i walce. Zdecydowanie częściej – o ludzkich losach, psychice poddanej straszliwej presji, drobnych aspektach życia codziennego.
Tomasz Kołodziejczak
redaktor naczelny Klubu Świata Komiksu, Wydawnictwo Egmont, juror konkursu   źródło opisu: http://www.swiatkomiksu.pl/katalog/wyszukiwanie/komiks,1481.html źródło okładki: http://www.swiatkomiksu.pl/katalog/wyszukiwanie/komiks,1481.html

Wydawnictwo:
Egmont Polska
data wydania:
maj 2012 (data przybliżona)

ISBN:
978-83-237-4767-3

liczba stron:
144

kategoria:
komiksy

język:
polski

Dodaj komentarz