praca zbiorowa – Świadkowie mówią
Oddajemy do rąk Czytelników książkę osobliwą książkę niezwykłą Jej treścią są autentyczne zeznania ofiar i świadków zbrodni ludobójstwa na procesie, którego nie było… Zbrodni dokonanej na cywilnej polskiej ludności Wołynia.
W rok po zakończeniu II Wojny Światowej, winnym tego rodzaju zbrodni Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości w Norymberdze wymierzył sprawiedliwy wyrok. Dziś, Międzynarodowy Trybunał w Hadze rozpatruje sprawę winnych zarzutu ludobójstwa, dokonanego na terenach byłej Jugosławii, zbrodni, którą dla złagodzenia jej okrutnej wymowy, nazwano eufemistycznie „czystkami etnicznymi”.
W Norymberdze nie był sądzony naród niemiecki, w Hadze na ławie oskarżonych nie zasiadają Serbowie, Chorwaci, czy Muzułmanie, lecz konkretni ludzie, tej lub innej narodowości czy wiary. Byłoby więc też niesprawiedliwością a nawet i obelgą dla całego narodu ukraińskiego, obarczanie go winą za zbrodnię ludobójstwa, którego ofiarą padła polska ludność cywilna Wołynia, zwłaszcza w latach 1942-1943. Wśród przytoczonych w książce relacji świadków znajdą Czytelnicy szereg przykładów bardzo ludzkiej, a niekiedy i bohaterskiej postawy wielu Ukraińców, ryzykujących własnym życiem za udzielanie pomocy Polakom i ratujących ich przed nieuchronną śmiercią
Pierwotnym zamierzeniem Redakcji było odtworzenie obrazu codziennego życia ludności polskiej Wołynia w latach wojny, życia, tak bardzo przecież różniącego się od warunków i atmosfery, panujących w .Generalnej Guberni”, ludności poddanej różnorakim udrękom, w rodzaju sowieckich wywózek i więzień, niemieckich prześladowań i wreszcie owej eksplozji nienawiści, której patronowała i którą szerzyła UPA.
Niestety, obraz szarego, codziennego życia, w tamtym czasie i na tamtym terenie, został zdominowany przez wspomnienia korespondentów, dotyczące głównie tragicznych przeżyć, które przyćmiewając wszystko inne, najmocniej musiały utkwić w ich pamięci i przy których walka i troska o codzienny chleb, o co też nie było łatwo, wydać się mogły autorom korespondencji sprawą co najmniej drugorzędną. źródło opisu: Światowy Związek Żołnierzy AK Okręg Wołyń 1996 źródło okładki: Światowy Związek Żołnierzy AK Okręg Wołyń 1996
- Wydawnictwo:
- Światowy Związek Żołnierzy AK
- data wydania:
- 1996 (data przybliżona)
- ISBN:
- 8390194732
- liczba stron:
- 146
- słowa kluczowe:
- Historia , OUN , UPA , Wołyń , ludobójstwo
- kategoria:
- historia
- język:
- polski