Przemysław Jan Sieradzan – Czerwono-Brunatni. Sojusz radykalizmu lewicy i prawicy w Rosji współczesnej
Prezentowana monografia wpisuje się w kontekst polskiej dyskusji nad życiem politycznym współczesnej Rosji. Znajdują w niej odzwierciedlenie kluczowe dylematy cywilizacyjne i kulturowe, przed którymi stoi Federacja Rosyjska na początku XXI wieku. Rozważania nad genezą, rozwojem i upadkiem „sojuszu ekstremów” stanowią punkt wyjścia do refleksji nad ewolucją tożsamości współczesnych Rosjan w kontekście procesów globalizacyjnych i oporu wobec nich, czy. patrząc szerzej, wyłaniania się na naszych oczach nowego, wielobiegunowego ładu między narodowego.
Z Przedmowy prof. UW dra hab. Tadeusza Bodio
Tradycyjnie ukształtowane zasady i programy ideologiczne i polityczne, w przeszłości pozostające na antypodach, aktualnie poszukują wspólnej płaszczyzny porozumienia, współdziałania. (…) We współczesnym świecie coraz częściej można spotkać się z zacieraniem się różnic między kontradykcyjnymi dotychczas ideologiami i programami. W praktyce politycznej można natomiast spotkać się z podejmowanymi próbami na rzecz współdziałaniamiędzy ekstremalnymi stanowiskami. Powyższa problematyka została podjęta przez Przemysława Sieradzana. Przy czym nie uczynił z niej podstawy dla rozważań o charakterze teoretycznym, ale odniósłją on do konkretnego wymiaru procesów politycznych zachodzących we współczesnej Rosji. (…)
Rozprawa została oparta o sołidne zasoby bibliograficzne. Autorowi udało się dotrzeć do trudno dostępnych materiałów, które pozyskał podczas swych podróży badawczych do Rosji. (…) Oceniając wartość merytoryczną pracy można stwierdzić, że autorowi udało się wyeksponować podstawowe założenia ideowe, struktury organizacyjne oraz formy działania oraz wskazać na ten zespół uwarunkowań, które doprowadziły do możliwości współdziałania. Autor zachowuje jednak swoisty dystans wobec tego procesu.
Z recenzji prof. dra hab. Franciszka Gołembskiego
W refleksji uogólniającej, oceniając rozprawę Przemysława Jana Sieradzana należy stwierdzić, że jest to bardzo starannie wykonany projekt badawczy. Jego wartość polega przede wszystkim na zgromadzeniu i uporządkowaniu bogatego materiału źródłowego, postawieniu odważnie pytań poznawczych dotyczących zależności, wpływów, uwarunkowań rozwoju współczesnego życia politycznego, postawieniu pytań dotyczących rozwoju cywilizacyjnego Rosji, a w tym zbliżenia się do rzeczywistości zachodniej, jak również dystansowania się od niej na rzecz umacniania odrębności kulturowo-cywilizacyjnej, zaprezentowaniu ideologów współczesnego życia politycznego w Rosji oraz prezentowanych przez nich wizji rozwoju państwa, staranności metodologicznej ujawniającej się w rozpoznawaniu współczesnej myśli politycznej oraz praktyki politycznej przemian ustrojowych.
Z recenzji prof. dra hab. Andrzeja Chodurskiego źródło opisu: Wydawnictwo Astra-JR źródło okładki: Wydawnictwo Astra-JR
- Wydawnictwo:
- Aspra-Jr
- data wydania:
- 2010 (data przybliżona)
- ISBN:
- 9788375452587
- liczba stron:
- 429
- słowa kluczowe:
- Rosja , Politologia , Radykalizm , Ekstremizm , Rewolucja , Uniwersytet Gdański , Uniwersytet Warszawski , Gdańska Wyższa Szkoła Humanistyczna
- kategoria:
- nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
- język:
- polski