w

Rafał Drozdowski – Za fotografię! W stronę radykalnego programu socjologii wizualnej

Publikacja prezentuje nowe podejście do szeroko rozumianego zjawiska fotografii oraz jego wpływu na kształtowanie zjawisk społecznych i kulturowych. Autorzy kładą nacisk na pomijane dotąd obszary fotografii i czynności fotografowania, które unaoczniają nowe perspektywy w badaniu niezaprzeczalnie wizualnej rzeczywistości.

Fotografia widziana nie jako wizualne reprezentacje, lecz jako rodzaj gry społecznej. Socjologia wizualna, która rezygnuje z umieszczania obrazów fotograficznych na centralnej pozycji. Autorzy nie zajmują się obrazami i tym, co widać na zdjęciach. Najbardziej interesuje ich to, co zdjęcia w sobie ukrywają i co zasłaniają: technologie, ludzkie działania związane z przechowywaniem zdjęć, ich katalogowaniem, obrabianiem, niszczeniem i odtwarzaniem, a także zachowania społeczne posiadaczy sprzętu fotograficznego.
Książka “Za fotografię! W stronę radykalnego programu socjologii wizualnej” Rafała Drozdowskiego i Marka Krajewskiego przybliża tę rewolucyjną propozycję metodologiczną. Jej najważniejsza zasada brzmi: skupmy się na tym, co dzieje się przed zrobieniem zdjęcia oraz na tym, co dzieje się ze zdjęciem już zrobionym. Przesunięcie znaczące i umożliwiające eksploatacje nowych, dotąd pomijanych obszarów.   źródło opisu: http://www.funbec.eu/sklep.php?aid=3659 źródło okładki: http://www.funbec.eu/sklep.php?aid=3659

Wydawnictwo:
Fundacja Bęc Zmiana
data wydania:
2010 (data przybliżona)

ISBN:
978-83-62418-05-3

liczba stron:
211

słowa kluczowe:
fotografia , socjologia wizualna

kategoria:
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)

język:
polski