Psychologia i socjologia

Richard Conniff – Historia naturalna bogaczy. Raport z badań terenowych.

Książka bezceremonialnie i dowcipnie przedstawia analogie między zachowaniami osobników dominujących w świecie zwierząt a zachowaniami ludzi bogatych.

Autor, nawiązując do konwencji piśmiennictwa przyrodniczego i zmierzając tropem wskazanym przez psychologię ewolucyjną, przybliża czytelnikowi uniwersalne strategie Natury. Większość schematów rozpoznajemy dość łatwo. Spektakularne walki o dominację, mowa ciała i przybrania, „porządek dziobania”, naśladowanie osobników zajmujących wyższe miejsce w hierarchii, poszerzanie przestrzeni życiowej, dążenie do stworzenia i podtrzymania dynastii, ewolucyjnie wykształcona skłonność do niewierności – są nam dobrze znane. Conniff pisze jednak także o tym, co tak oczywiste nie jest, na przykład wtedy, gdy wyjaśnia, że filantropia to również forma dominacji. Lektura gęsta od anegdot, zaspokajająca ciekawość, jaką budzą oba równie egzotyczne i trudno dostępne światy.
www.czytelnia.onet.pl   źródło opisu: http://czytelnia.onet.pl/0,4181,0,1,nowosci.html źródło okładki: http://czytelnia.onet.pl/0,4181,0,1,nowosci.html

Wydawnictwo:
W.A.B.
tytuł oryginału:
The Natural History of the Rich. A Field Guide.

data wydania:
2003 (data przybliżona)

ISBN:
83-89291-68-1

liczba stron:
405

słowa kluczowe:
natura , zwierzęta , bogacze , dominacja , hierarchia , biologia , ludzie , społeczeństwo

kategoria:
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)

język:
polski