Robert Bańkosz – Cerkwie bieszczadzkich Bojków
Pozycja, która obok Cerkwi Szlaku Ikon stanowi cykl przewodników po architekturze cerkiewnej, w tej części – po terenie powiatu bieszczadzkiego.
Stron: 184+ 48 stron kolorowych zdjęć, w tym także archiwalne ze zbiorów Muzeum-Zamku w Łańcucie, Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku i Muzeum Historycznego w Sanoku.
W części wstępnej przewodnika Autor określa geograficzne granice polskiej części Bojkowszczyzny oraz przybliża historię i kulturę grupy etnicznej, jaką stanowią Bojkowie. Następny rozdział przybliża tendencje i style, wpływające na architekturę cerkiewną tych terenów (ukraiński historycyzm galicyjski). Z kolei w kolejnym rozdziale Autor zwraca uwagę Czytelnika na krzyż cerkiewny, a w szczególności jego kształt i tym samym znaczenie, symbolikę.
Druga część publikacji to pieczołowicie przygotowane omówienie poszczególnych cerkwi na Szlaku Ikon. Każdej kolejnej świątyni poświęcony jest dokładny opis, począwszy od jej historii, typie konstrukcji, wyposażeniu, poprzez przeprowadzane przebudowy, ciekawostki. Uzupełnienie stanowią informacje, gdzie znajdują się klucze, kto oprowadza po cerkwi jak również godziny odprawianych w nich nabożeństw.
Wędrówkę śladami bieszczadzkich cerkwi rozpoczyna Autor w Ustrzykach Dolnych. Dalej wiedzie przez Ustianową Górną, Równię, Hoszowczyk, Hoszów, Jałowe, Bandrów Narodowy, Moczary, Brzegi Dolne, Łodynę, Leszczowate, Krościenko, Liskowate, Jureczkową, Wójtkową, Żłobek, Rabe, Czarną Górna, Michniowiec, Bystre, Polanę aż po Smolnik nad Sanem, Chmiel i Dwernik. źródło opisu: Arete, 2010 źródło okładki: http://www.areteii.com.pl/public/book/74/Cerkwie_b…»
- Wydawnictwo:
- Arete
- data wydania:
- 2010 (data przybliżona)
- liczba stron:
- 232
- słowa kluczowe:
- Cerkiew , bieszczady
- kategoria:
- turystyka, mapy, atlasy
- język:
- polski