Robert M. Youngson – Pomyłki lekarskie. Zdumiewająca lecz prawdziwa historia szarlatanerii w dziejach medycyny.

“Proszę mi zaufać, jestem lekarzem” – to zdanie od setek lat było dewizą świata lekarskiego. Ogromna większość pacjentów, poruszona niewątpliwą umiejętnością rozpoznawania przez lekarzy ukrytych tajemnic ciała i jeszcze głębiej ukrytych tajemnic umysłu, istotnie obdarzała ich zaufaniem. Cierpiący cierpieli zadziwiająco cierpliwie, występując w roli ludzkich królików doświadczalnych, wystawiając się na działania skalpela, szkodliwych lekarstw i innych drastycznych prób, zarówno fizycznej jak i psychologicznej natury.

Co w takim razie lekarze umieją naprawdę? Jak często szarlatani i ignoranci nadużywają zaufania chorych? Robert M. Youngson i Ian Schott opracowali podręczną antologię najgorszych uchybień, błędów i nadużyć, jakie popełniono na przestrzeni lat, zasłaniając się autorytetem nauk medycznych – fascynujące i mrożące krew w żyłach zestawienie karygodnych teorii i praktyk, począwszy od starożytnych Greków, na ślepych zaułkach współczesnej medycyny kończąc.

W niektórych przypadkach autorzy zdecydowali się na zmianę nazwisk i innych szczegółów, uniemożliwiając identyfikację wciąż żyjących pacjentów; wszystkie opowiedziane w tej książce historie są jednak prawdziwe, opisane przypadki wydarzyły się naprawdę, o wielu z nich doniosła wcześniej prasa medyczna.   źródło opisu: PULS, 1997 źródło okładki: Zdjęcia autorskie

Wydawnictwo:
Puls
tytuł oryginału:
Medical blunders. Amazing true stories of mad, bad and dangerous doctors

data wydania:
1997 (data przybliżona)

ISBN:
1859170706

liczba stron:
352

słowa kluczowe:
medycyna , pomyłki w medycynie , historia medycyny

kategoria:
nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)

język:
polski