Teatr

Romain Rolland – Teatr ludowy

Tekst Rollanda stał się w XX stuleciu niewyczerpalnym źródłem inspiracji dla kilku pokoleń artystów teatru. Szczególnym zainteresowaniem cieszył się w latach trzydziestych, czterdziestych, pięćdziesiątych, kiedy szkicowano pierwsze programy decentralizacji kulturalnej.
Wówczas esej Rollanda stał się jednym z najważniejszych tekstów dla grupy postępowych reżyserów i odważnych urzędników rządowych. Niemniej, jest chyba ironią losu, że rozprawa będąca manifestem wiary w teatr powszechny, skierowana do szerokich rzesz odbiorców, znana było jedynie elicie artystów i intelektualistów.
Nie sposób nie patrzeć na tekst Rollanda jako na manifest artystyczny – jeden z tekstów okresu teatralnej awangardy przełomu wieków, jako na próbę reformy nie tylko organizacji teatru, ale także jego estetyki.
Teatr ludowy należy umieścić pośród dzieł, które nie są powszechnie znane, ale nie sposób sobie wyobrazić bez nich dzisiejszego teatru. Widać spełniają się ostatnie słowa eseju Rollanda, zaczerpnięte z Fausta: „Na początku jest Działanie”.   źródło opisu: http://terytoria.com.pl/ źródło okładki: http://terytoria.com.pl/ksiegarnia,tytuly,559.html

Wydawnictwo:
słowo/obraz terytoria
tytuł oryginału:
Le théâtre du peuple : essai d’esthétique d’un théâtre nouveau

data wydania:
2008 (data przybliżona)

ISBN:
9788374538978

liczba stron:
224

słowa kluczowe:
teatr , teatr ludowy , historia teatru

kategoria:
teatr

język:
polski

Dodaj komentarz