Rudolf H. Nocoń – Kobieta w życiu Indian
Rozwój cywilizacji oraz postęp techniczny wdzierają się konsekwentnie i nieubłaganie w najdalsze zakątki kuli ziemskiej. Z wolna giną ostatnie ślady pierwotnej działalności społecznej człowieka, zachowane w tradycji i kulturze ludów prymitywnych.
Z należytym zainteresowaniem należy więc przyjmować wszelkie prace omawiające zagadnienia związane z czasami, kiedy ludzkość zaczynała kształtować swoje życie i organizację społeczną. Ślady tej najwcześniejszej działalności człowieka zachowały się do dziś w szeregu kultur Indian południowoamerykańskich i stanowią doskonały materiał do rozważań.
R.H. Nocoń w interesujący sposób kreśli rozwój społeczny indiańskiej ludności kontynentu południowoamerykańskiego i na jego tle omawia funkcję kobiety w społeczności, jej stanowisko w rodzinie, uczestnictwo w działalności kulturowej, rolę w religii i folklorze. W oddzielnej części pracy autor omawia wszelkie zagadnienia związane z małżeństwem, obejmujące m.in. typy małżeństw, sposoby zdobywania żony, obrządek małżeństwa, rezydencję pomałżeńską, zdradę i rozwiązanie małżeństwa. Na zakończenie Nocoń podaje szereg zwyczajów i praktyk związanych z życiem kobiety na tle jej funkcji społecznych. źródło opisu: Wydawnictwo Śląsk, 1967 źródło okładki: conrada11.pl
- Wydawnictwo:
- Śląsk
- data wydania:
- 1967 (data przybliżona)
- liczba stron:
- 306
- kategoria:
- popularnonaukowa
- język:
- polski