Literatura popularnonaukowa

Rudolf Steiner – Kurs rolniczy

Przekład stenogramu ośmiu wykładów R. Steinera wygłoszonych w od 7. do 16. czerwca 1924 roku w Koberwitz (Kobierzycach pod Wrocławiem).
Stenogram nie przejrzany przez autora.

W niniejszym „Kursie Rolniczym” autor tłumaczy, w jaki sposób można stopniowo wytworzyć nową urodzajność gleby – jako podłoże pod uprawę zdrowych roślin, tj. roślin wolnych od toksycznych domieszek. R. Steiner w swoich badaniach oparł się na metodzie całościowej obserwacji powiązań między kosmosem, człowiekiem i ziemią. Na końcu wykładu piątego mówi: „(…) jednakże gdy znajdziemy drogę do makrokosmosu, będziemy mogli znowu zrozumieć przyrodę – a także jeszcze inne rzeczy”.

Nasza Ziemia jest o r g a n i z m e m zbudowanym podług praw organizmu żywego. Dowodem na to jest rozwój Ziemi. Jednakże o r g a n i z m ziemi musimy postrzegać wraz z jego bezpośrednimi osłonami, a więc np. wraz z troposferą, stratosferą i ozonosferą, które zapewniają roślinom, zwierzętom i ludziom optymalne warunki rozwoju. Obserwując ziemię i kosmos możemy zauważyć, że została tam ukryta wielka mądrość, która jest podłożem całego życia.

To podłoże życia (zarówno dla nas samych, jak i przyrody) zostało ostatnio bardzo poważnie zagrożone wskutek naszych szkodliwych ingerencji w wiele sfer ludzkiego życia. Zagrożenie to stworzyliśmy przez nieprzemyślany rozwój techniki, przemysłu chemicznego i gospodarki rabunkowej.

My, ludzie, ponosimy odpowiedzialność za przyrodę – również wobec pokoleń następnych! Zadaniu temu będziemy mogli jednak sprostać dopiero wtedy, gdy będziemy mieć szacunek dla życia oraz wiedzę o żywym elemencie świata. Drogę do tych dwóch rzeczy znajdzie czytelnik w niniejszej książce.   źródło opisu: wewnętrzna strona przedniej okładki oraz tył okładki źródło okładki: zdjęcie własne

Wydawnictwo:
Drukarnia TIMEX
tytuł oryginału:
Geisteswissenschaftliche Grundlagen zum Gedeihen der Landwirtschaft. Landwirtschaftlicher Kurs

data wydania:
kwiecień 2003 (data przybliżona)

ISBN:
9780620443944

liczba stron:
280

słowa kluczowe:
rolnictwo , Steiner , kurs

kategoria:
Literatura popularnonaukowa

język:
polski

Dodaj komentarz