Językoznawstwo

Ryszard Nycz – Teoria-literatura-życie. Praktykowanie teorii w humanistyce współczesnej

Wydanie niniejszego tomu – oraz, mam nadzieję, kilku następnych – stało się możliwe dzięki środkom projektu finansowanego przez NPRH pt. „W stronę nowej humanistyki: polska pamięć kulturowa”. Człon pierwszy tytułu dał nazwę serii „Nowa humanistyka”. Chcielibyśmy w niej wydawać nie tylko kolejne tomy „poszkolne”, lecz także inne, przede wszystkim innowacyjne i inspirujące prace; prace odnawiające zarówno tradycyjne widzenie problematyki humanistycznej wiedzy, jak i standardowe instrumentarium teoretyczno-metodologiczne jej badania. Mamy nadzieję, że będą to prace wszystkich pokoleń badaczy (w tym – a może zwłaszcza – najmłodszego) z Polski i z zagranicy.

Człon drugi „polska pamięć kulturowa” określać natomiast będzie rdzeń problemowy (a czasem ramy odniesienia) kilku kolejnych edycji TSL. Intencją zespołu realizującego nasz program jest, by temat ten stał się i ważną perspektywą, i zachętą do podjęcia inter-, a może też transdyscyplinarnych poszukiwań i spotkań, a także sposobnością do ścisłego powiązania konkretnej empirycznej problematyki z nową teoretyczną jej konceptualizacją – a więc do „praktykowania teorii”, jak próbujemy to już robić w tomie niniejszym, który właśnie oddajemy czytelnikom.

Ryszard Nycz, Od redaktora   źródło opisu: http://wydawnictwo.ibl.waw.pl/nowosci/teoria-literatura-zycie?vid=2 źródło okładki: http://wydawnictwo.ibl.waw.pl/nowosci/teoria-literatura-zycie?vid=2

Wydawnictwo:
Instytut Badań Literackich Wydawnictwo
data wydania:
2012 (data przybliżona)

ISBN:
9788361552581

liczba stron:
279

słowa kluczowe:
teoria literatury , filozofia życia ,

kategoria:
językoznawstwo, nauka o literaturze

język:
polski