publicystyka literacka i eseje

– Schulz/Forum 2

Czasopismo poświęcone Brunonowi Schulzowi – jego osobie i jego dziełu – powinno powstać już dawno. Właściwie nie wiadomo, dlaczego dochodzi do tego dopiero teraz. Jak mało który spośród polskich twórców Schulz przyciąga uważne spojrzenia świata. Jego dzieło zaś, choć objętościowo niewielkie, tworzy pełen pokus labirynt o rozwidlających się ścieżkach, prawdziwe uniwersum ludzi, idei, rzeczy, zwierząt, roślin, pór roku, nocy lipcowych i nocy wielkiego sezonu…
W ostatnich kilkunastu latach nastąpił niebywały przyrost prac poświęconych Schulzowi, komentarzy do jego dzieła, interpretacji i egzegez. Granice wiedzy o pisarzu są już dzisiaj zbyt rozległe, by móc je ogarnąć jednym spojrzeniem. Mało komu udaje się więc zapanować nad światem pisarza i jego czytelników. Konieczne wydaje się zatem stworzenie mechanizmów autorefleksji i autokrytyki. Schulzologia powinna przyjrzeć się samej sobie, rozpocząć systematyczne porządkowanie swojej dziedziny, wprowadzić mechanizmy sprawdzenia i weryfikacji mnożących się dyskursów o Schulzu.

W drugim zeszycie „Schulz/Forum”:
Michał Paweł Markowski pisze o Schulzu jako jednym z najważniejszych polskich filozofów
Jerzy Jarzębski przygląda się figurom wyobraźni w szkicach krytycznych Schulza
Stanley Bill interpretuje „Sklepy cynamonowejako przedstawienie dwóch modeli pisania i opowiadania
Krzysztof Lipowski porównuje twórczość Schulza i Kubina
Wei-Yun Lin-Górecka opowiada o tłumaczeniu Schulza na język chiński
Bartosz Dąbrowski recenzuje „Białe plamy w schulzologii”   źródło opisu: http://terytoria.com.pl/ksiegarnia,tytuly,802.html źródło okładki: http://terytoria.com.pl/ksiegarnia,tytuly,888.html

Wydawnictwo:
Fundacja Terytoria Ksiązki
data wydania:
listopad 2013 (data przybliżona)

ISBN:
9788379080069

liczba stron:
146

słowa kluczowe:
schulz , schulzologia

kategoria:
publicystyka literacka i eseje

język:
polski

Dodaj komentarz