w

Seweryn Kuśmierczyk – Księga filmów Andrieja Tarkowskiego

Książka jest monografią twórczości filmowej rosyjskiego reżysera Andrieja Tarkowskiego (1932-1986), jednego z najwybitniejszych twórców w historii kina.

Rozdział pierwszy ukazuje wpływ wychowania oraz doświadczeń z młodości na kształtowanie się wrażliwości Tarkowskiego, omawia lata studiów reżyserskich i dokonania twórcze z tego okresu.
Kolejne rozdziały zawierają szczegółową analizę i interpretację wszystkich filmów zrealizowanych przez Tarkowskiego. Treść i forma analizowanych dzieł są traktowane przez autora w sposób nierozłączny, co pozwala ukazać kunszt warsztatowy reżysera i głębię zawartych w filmach znaczeń. Autor osadza swoje ustalenia w szerokim kontekście kulturowym, ukazuje istotę omawianych dzieł.
Książka przynosi także obszerne informacje na temat procesów powstawania każdego filmu: od narodzin pomysłu, poprzez koncepcje scenariuszowe, proces realizacji i montażu, po walkę reżysera z cenzurą władz filmowych i partyjnych.
W książce została wykorzystana bogata bibliografia źródłowa oraz materiały archiwalne.   źródło opisu: Opis z okładki źródło okładki: Zdjęcie własne

Wydawnictwo:
Skorpion
data wydania:
2012 (data przybliżona)

ISBN:
978-83-86466-73-3

liczba stron:
475

słowa kluczowe:
filmoznawstwo , monografia , Tarkowski

kategoria:
film/kino/telewizja

język:
polski