Seweryn Wisłocki – Mistrz Teofil Ociepka. Między władzą a prawdą
Teofil Ociepka to z pewnością postać nietuzinkowa – malarz samouk, z zawodu górnik urodzony w Janowie. To obok Nikifora najbardziej znany polski reprezentant prymitywizmu.
W swojej książce Seweryn Wisłocki pokazuje, że człowiek może nie podlegać wypaczonej rzeczywistości, w której tkwi, albo konkretyzując jest mu narzucona. Postać Teofila Ociepki i jego twórczość jest analizowana w kontekście ówczesnej peerlowskiej Polski. W czasie, gdy znajduje się on w szczególnej opozycji – „między władzą a prawdą”, i kiedy stara się weryfikować wytyczane mu granice i obronić własną tożsamość artystyczną.
Ponadto, Ociepka to artysta żyjący w przestrzeni o silnej identyfikacji z własną kulturą regionalną. Autor opisuje magiczny krąg subkultury Janowa z wyjątkową rolą Ociepki właśnie. Niezwykle cenną częścią publikacji są pamiętniki Juli Ociepkowej. Unikatowy materiał ilustracyjny dodatkowo wzbogaca album. źródło opisu: http://www.silesiakultura.pl/r/nowosci-wydawnicze/…(?) źródło okładki: http://www.silesiakultura.pl/media/images/import/p…»
- Wydawnictwo:
- Śląsk
- data wydania:
- 2010 (data przybliżona)
- ISBN:
- 9788371646096
- liczba stron:
- 301
- słowa kluczowe:
- ociepka , janów , grupa janowska , wisłocki , mistycyzm , śląsk , teofil , ezoteryka , magia , malarstwo , art brut
- kategoria:
- sztuka
- język:
- polski