Historia

Sławomir Cenckiewicz – Tajne pieniądze. Wywiad PRL w labiryncie biznesowych gier

Pierwsza naukowa książka odsłaniająca biznesowe kulisy transformacji ustrojowej i rolę ludzi tajnych służb PRL w rabunku finansów publicznych Polski. „Fundusz Obsługi Zadłużenia Zagranicznego powstał między innymi po to, abym mógł kontynuować zadania zlecone mi przez wojskowe służby specjalne” — zeznał podczas procesu sądowego w 2005 r. Grzegorz Żemek. Potwierdzają to odtajnione dokumenty wywiadu wojskowego PRL. „Instytucja może tworzyć banki za granicą, wchodzić w spółki w kraju i za granicą oraz robić wszystkie, w tym niekonwencjonalne operacje bankowe, między innymi takie, jakie robiłem w Luksemburgu.

Statut [FOZZ] daje tyle możliwości, że gdyby rzeczywiście powierzono mi jej prowadzenie, przy odrobinie szczęścia mógłbym »wydusić« z polskiego długu dodatkowo ok. 500 mln dolarów rocznie” — pisał w raporcie wywiadowczym Żemek, będący od wielu lat współpracownikiem Zarządu II Sztabu Generalnego LWP o ps. „Dik”. Ale afera FOZZ to nie tylko pomysł „wojskowych”. W instytucjach finansowych PRL dominowali ludzie związani ze służbami cywilnymi. Warto podkreślić, że powołani przez Ministerstwo Finansów wszyscy członkowie pierwszej Rady Nadzorczej FOZZ byli w rożnych okresach zarejestrowani, jako osobowe źródła informacji Departamentu I, III lub V MSW. Służby wojskowe i cywilne prowadziły grę z czasem, której stawką było bezpieczne wypompowanie setek milionów dolarów z kasy państwowej.

Tak rodziła się III RP…   źródło opisu: Wydawnictwo Zysk i S-ka, 2013 źródło okładki: http://www.zysk.com.pl/pl/Zapowiedzi/Tajne_pieniad…»

Wydawnictwo:
Zysk i S-ka
data wydania:
kwiecień 2013 (data przybliżona)

słowa kluczowe:
PRL , biznes , finanse , historia , pieniądze

kategoria:
historia

język:
polski

Dodaj komentarz