Ebooki

Sławomir Wasiński – O kinie wartościowym

O kinie wartościowym jest próbą odnalezienia filmów w najpełniejszy sposób przedstawiających wartości, z którymi większość z nas ma do czynienia lub do których dąży. Jednocześnie jest to próba zobrazowania, w jaki sposób współcześni twórcy filmowi ukazują owe zjawiska odbiorcom (przykładowo poprzez zaprzeczenie tejże wartości). Często nastręcza trudności odpowiedź na, z pozoru, proste pytanie: o czym był ten film? Nie chodzi tutaj tylko i wyłącznie o warstwę fabularną, ale również o aspekt emocjonalny. Rzadko zdarza się, by opowiadanie traktowało zaledwie o jednej wartości, dlatego warto dołożyć starań, by odnaleźć tę najważniejszą (kluczowym elementem okazuje się fakt, że dla każdego widza może być ona czymś odmiennym).
Mówiąc o kinie „wartościowym”, autor ma na myśli filmy, w których pewna wartość jest stale na pierwszym planie, a nie, tak jak można by przypuszczać, obrazy na wysokim poziomie od strony technicznej i formalnej. Właśnie dlatego w książce opisano wiele produkcji mniej znanych, często debiutujących reżyserów. Mimo że czasem na kilku płaszczyznach są mniej udane, zawsze mówią o czymś ważnym, robiąc to w intensywny sposób.
Opracowanie obejmuje 20 motywów, najczęściej eksploatowanych we współczesnym kinie. Wybrano obrazy z wielu części świata. Przedstawiają one różne interpretacje tych samych zjawisk, zależnie od perspektywy, kultury oraz pochodzenia twórcy dzieła.  

Wydawnictwo:
My Book
data wydania:
czerwiec 2010 (data przybliżona)

ISBN:
978-83-7564-249-0

liczba stron:
177

słowa kluczowe:
kino , film , filmy wartościowe , kino wartościowe , wartości w filmie , wartości w kinie , wartości

kategoria:
film/kino/telewizja

język:
polski

Wpis wyświetlony 4888 razy od 07.08.2022. Użytkownicy najczęściej szukali pliku pdf i MOBI.

Dodaj komentarz