Encyklopedie i słowniki

Stanisław Arct – Podręczny słownik języka polskiego

Jest to przedruk offsetowy na podstawie wydania M. Arcta z 1939r.
W latach 30-tych, przed wybuchem II W.Ś., autorzy postanowili wydać, skierowany szczególne do mlodzieży, słownik jezyka polskiego odpowiadający leksygonomicznym potrzebom szkoły średniej. Oparli się wowczas na najlepszych wzorach slownikarstwa światowego. Stanisław Arct zaprojektował metodę układu słownika, a Zofia de Bondy podjęła się opracowania całości. Sięgnawszy do materiału zawartego w różnych słownikach M. Arcta i innych, ogólnych i specjalnych, uzupełniła ten materiał zasobem słów wybranych z podręczników, lektury pomocniczej utworów literatury pięknej orz uwzględniła ówczesną terminologię techniczną w granicach, w jakich używana była w mowie potocznej.
W ten sposób powstał „Podręczny słownik języka polskiego”. Wydanie nastąpiło w 1939 roku. Część nakładu uległa zniszczeniu i tylko niewielka stosunkowo liczba egzemplarzy zasiliła księgozbiory szkolne i prywatne.
Zrozumiałe więc jest, że z radością i wzruszeniem autorzy powitali decyzję wznowienia pracy, powziętą w 1956 roku. W obecnym wydaniu wprowadzono najkonieczniejsze korekty, mając na celu podniesienie kultury mowy ojczystej.   źródło opisu: Wiedza Powszechna 1957 źródło okładki: zdjęcie autorskie

Wydawnictwo:
Wiedza Powszechna
data wydania:
26 października 1957

liczba stron:
496

kategoria:
encyklopedie i słowniki

język:
polski

Dodaj komentarz