Historia

Stanisław Grzybowski – Sarmatyzm

Sarmatyzm ? barokowa formacja kulturowa dominująca w Rzeczypospolitej od końca XVI do drugiej połowy XVIII wieku. Opierała się na przekonaniu, że szlachta polska pochodzi od Sarmatów ? starożytnego ludu zamieszkującego początkowo między Dolną Wołgą a Donem. Po Sarmatach szlachta miała odziedziczyć umiłowanie wolności, gościnność, dobroduszność, męstwo oraz odwagę.
Uważany jest za spójny i zaskakująco elastyczny zestaw wartości rodzinnych, społecznych i narodowych.
Sarmatyzm odegrał ważną rolę w barokowej literaturze polskiej i miał ogromny wpływ na kształtowanie umysłowości, obyczajowości i ideologii polskiej szlachty. Według opinii Tadeusza Mańkowskiego: teoria sarmackiej genezy narodu i państwa polskiego w tym świetle to nie mit, ani też bajanie niekrytycznych umysłów kronikarzy, lecz wyraz poszukiwania swojego ?ja? przez bardziej oświecone warstwy narodu, poszukiwanie tradycji historycznych przez naród, który poczuł się na siłach i chce coś znaczyć, szukanie swego miejsca wśród innych narodów o odległej przeszłości. Wpłynął tym samym na spójność i solidarność narodu polskiego po unii lubelskiej i miał podobne znaczenie jak np. starożytni Germanie dla Niemców.
Sarmatyzm był oryginalnym połączeniem kultur Wschodu i Zachodu.   źródło opisu: http://m.tnttorrent.info/torrent/Sarmatyzm_-_Stani…(?) źródło okładki: zdjęcie autorskie

Wydawnictwo:
Krajowa Agencja Wydawnicza
data wydania:
1996 (data przybliżona)

ISBN:
8390557002

liczba stron:
71

słowa kluczowe:
sarmatyzm , Polska , szlachta , wojsko , kultura

kategoria:
historia

język:
polski

Dodaj komentarz