Stanisław Lem – Tajemnica chińskiego pokoju
„Tajemnica chińskiego pokoju” to sprawozdanie ze świata rzeczywistego, takiego, w którym technologiczne innowacje pojawiają się wśród ludzi nie przygotowanych na ich przyjęcie, powodując okaleczenie psychiki jednostek i trudne do przewidzenia zmiany w organizacji życia zbiorowego.
Czy ludzkość sobie z tym poradzi? Załóżmy ostrożnie, że tak. Jeśli cos budzi w książce Lema nadzieję, to niesłychane możliwości tkwiące w biologicznej naturze człowieka, a także godna podziwu dalekowzroczność ewolucyjnych rozwiązań, które radziły sobie dotychczas tylekroć z radykalnymi zmianami środowiska i trybu życia istot projektowanych przez genetyczny kod. Może więc raz jeszcze cierpliwa biologia zniesie to, co jej gotuje skłonny do aberracji intelekt i jego wykwit – technologia? Może tez kultura – działająca na dłuższą metę na podobieństwo biologicznych homeostatów – zdoła wchłonąć innowacje i odzyskac na powrót równowagę?
Jerzy Jarzębski, „Rozum ewolucji i ewolucja rozumu” źródło opisu: Universitas, 1996 (ze wstępu) źródło okładki: Zdjęcie autorskie
- Wydawnictwo:
- Universitas
- data wydania:
- 1996 (data przybliżona)
- ISBN:
- 83-7052-348-X
- liczba stron:
- 280
- słowa kluczowe:
- technologia , kultura , natura , futurologia , esej
- kategoria:
- publicystyka literacka i eseje
- język:
- polski