Stanisław Obirek – Polak katolik?
„Stanisław Obirek staje przed tymi samymi problemami, przed którymi staje cały polski Kościół. Pyta zatem: czy Polak-katolik musi być antysemitą?; czy musi godzić się na bigoterię?; być cały czas więźniem przeszłości? Jeśli ktoś chce znać odpowiedź na te pytania, powinien przeczytać tę książkę”.
Ronald Modras (ze Wstępu).
„Także w Polsce nadal żyje nadzieja na chrześcijaństwo bardziej otwarte, wrażliwe, zdolne do dialogu, wychodzące naprzeciw Innym ze zrozumieniem, życzliwością, współczuciem i zaufaniem. Refleksje Stanisława Obirka, choć zapewne dla wielu trudne do przyjęcia i kontrowersyjne, wpisują się w ten nowy kontekst pluralizmu religijnego. Ten postulowany przez Obirka pluralizm obejmuje też przecież sprzeciw wobec powszechnie przyjętych sposobów traktowania własnej tradycji. I jak przekonuje nas autor – mieści się w procesie szukania pełni katolickości”.
Wacław Hryniewicz OMI (z Glosy)
„Jest pewnym paradoksem, że Stanisławowi Obirkowi (…), przedstawicielowi kulturowego katolicyzmu, bliżej jest do niewierzących niż do formułkowego credo tak gorąco rekomendowanego przez polskich hierarchów. Książka Polak katolik? jest ważna z różnych powodów. Również jako pasjonująca diagnoza tego, co dzieje się z polskim katolicyzmem”.
Jan Woleński (z Posłowia) źródło opisu: merlin.pl źródło okładki: merlin.pl
- Wydawnictwo:
- CiS
- data wydania:
- lipiec 2015 (data przybliżona)
- ISBN:
- 9788361710189
- liczba stron:
- 360
- słowa kluczowe:
- katolicyzm , ateizm , wiara
- kategoria:
- religia
- język:
- polski