Stanisław Vincenz – Tematy żydowskie
Postanowiliśmy ofiarować czytelnikom rodzaj antologii-wyboru z dzieła Stanisława Vincenza i to zarówno z „Na wysokiej połoninie”, jak ze szkiców i esejów, których tylko niewielka część ukazała się w roku 1966 w paryskim tomie „Po stronie pamięci”. Z tego tomu wszedł do „Tematów żydowskich” tylko jeden tekst, wspomnienie o poecie Nuchimie Bomsem. Trzy tekst z kolei wyjęte zostały z „Dialogów lwowskich” (…). do drugiej części wybraliśmy głównie teksty z „Barwinkowego wianka”, jedynym wyjątkiem był „Zrobiony cud” oraz humoreska „Powrót Sámaela”, powstała na marginesie „Połoniny”. (…)
W obecnym wydaniu dodałem kilka tekstów (…). Są to recenzja z „Ofiary” Stefanii Zahorskiej, wspomnienie o profesorze L. Herschu oraz tekst o Simone Weil (…) oraz „Echa z Czerdaka” (…).
Wszystkie te teksty, podobnie jak chyba wszystko, co Ojciec pisał na ten temat, są „polsko-żydowskie”, choć w każdym z nich proporcje „polskości” i „żydowskości” są różne i chociaż – jak mi się zdaje – każdy z nich otwiera tez perspektywy szersze i dalsze.
Andrzej Vincenz, Posłowie źródło opisu: Atext, 1993 źródło okładki: Zdjęcie autorskie
- Wydawnictwo:
- Atext
- data wydania:
- 1993 (data przybliżona)
- ISBN:
- 83-85156-27-5
- liczba stron:
- 248
- słowa kluczowe:
- Żydzi , Kresy , eseje , opowiadania , fragmenty
- kategoria:
- publicystyka literacka i eseje
- język:
- polski