Popularnonaukowa

Stuart Allan – Dziennikarstwo wojenne online

Dziennikarstwo wojenne online stanowi krytyczne ujęcie problemów dziennikarstwa wojennego w epoce cyfrowej. Pokazuje, jak nowe technologie kreują innowacyjne sposoby, w jakie dziennikarze przekazują nam okropieństwa wojny, a jednocześnie stwarzają możliwości dla rozwoju propagandy, cenzury i kontroli.

W książce omówiono m.in.:

rozwój roli reportera wojennego w kontekście upowszechniania się technologii cyfrowych;
problem retoryki wojennej w dziennikarstwie cyfrowym, wpływ dynamizmu, bezpośredniości i realizmu przekazów medialnych na postrzeganie przez opinię publiczną istoty wojny;
sposób, w jaki technologia zwiększa przepaść między „nami” a „nimi” i mechanizm kształtowania się nowego rodzaju współczucia z ludźmi znajdującymi się w odległych zakątkach świata w kontekście przybliżania czasu, przestrzeni i miejsca zdarzeń.
Książka zawiera liczne przykłady ilustrujące analizowane zagadnienia. Opisuje sposoby relacjonowania w sieci wojny w Iraku, „pierwszej wojny internetowej” w Kosowie, wydarzeń z 11 września 2001 roku, egzekucji Saddama Husajna. Cytuje blogi wojenne prowadzone przez dziennikarzy, żołnierzy i zwykłych ludzi, i analizuje zastosowanie technologii mobilnych w strefach wojny.

Jeżeli telewizja satelitarna zatarła wojenne granice między „nami” a „nimi”, najnowsze technologie cyfrowe tylko pogłębiają to zjawisko. Matheson i Allan zręcznie analizują te kwestie, ukazując moralny i polityczny wymiar dziennikarstwa wojennego prowadzonego za pośrednictwem tych nowych form osobistego, społecznego i dziennikarskiego wyrazu.   źródło opisu: http://ksiegarnia.pwn.pl/ źródło okładki: zdjęcie autorskie

Wydawnictwo:
media cyfrowe
tytuł oryginału:
Digital War Reporting

data wydania:
2012 (data przybliżona)

ISBN:
9788301169497

liczba stron:
248

słowa kluczowe:
media , dziennikarstwo , konflikty , wojny

kategoria:
popularnonaukowa

język:
polski