Tadeusz Gadacz – Filozofia Boga w XX wieku
Mogło się zdawać,że po krytyce dokonanej przez mistrzów podejrzeń (Karol Marks, Fryderyk Nietzsche, Zygmund Freud) problematyka Boga zniknie z myśli filozoficznej. We wstępie autor pokazuje – że przeciwnie problematyka religii i Boga, oczyszczona w ogniu krytyki powróciła w filozofii ze zdwojoną siłą. Można stwierdzić, że wiek XX był jednym z tych w którym wyjątkowo silnie zaznaczyła się jej obecność.
Autor analizuje poglądy wielu filozofów XX wieku, w tym nieznanych w Polsce, jak Adolf Reinach, Louis Lavalle, Rene Le Sienne.Wyłania się w nich koncepcja Boga, mistycznego doświadczenia, doświadczonego w obliczu zła, i nicość XX wieku. bardziej przeżywanego niż doświadczonego, bardziej Boga wiary niż rozumu, dobrego niż poznawanego, upragnionego niż posiadanego.
Ze swojej strony mogę dodać, że jest to ciekawy, w miarę przystępny podręcznik filozoficzny traktujący o koncepcjach Boga w filozofii XX wieku. źródło opisu: okładka ksiażki, Wydawnictwo WAM 2007 źródło okładki: http://katalog.wydawnictwowam.pl/?Page=opis&Id=46212
- Wydawnictwo:
- WAM
- data wydania:
- listopad 2007 (data przybliżona)
- ISBN:
- 978-83-7505-072-1
- liczba stron:
- 212
- słowa kluczowe:
- Filozofia i religia , fenomenologia , teodycea ,
- kategoria:
- filozofia i etyka
- język:
- polski