Literatura podróżnicza

Thor Heyerdahl – Z kontynentu na kontynent

Thor Heyerdahl – znany norweski podróżnik i badacz – swoimi wyprawami przez Atlantyk i Pacyfik na tratwie z balsy „Kon-Tiki” oraz łodzi trzcinowej „Ra” starał się udowodnić, że oceany nie stanowiły bariery dla migracji dawnych ludów, lecz przeciwnie – dzięki silnym prądom i wiatrom były prawdziwymi wodnymi „taśmociągami” przenoszącymi człowieka i cywilizacje z jednego kontynentu na drugi. Plon badawczy jego wypraw dostarczył mu argumentów do dyskusji nad genezą i dziejami tubylczych kultur Polinezji i Ameryki.

Prezentowana książka jest właśnie podsumowaniem jego rozważań dotyczących tras migracji i pochodzenia kultur. Zawiera wiele interesujących faktów i hipotez na temat budowy wczesnych statków, dawnej żeglugi, podróży wikingów i przedkolumbijskich odkrywców, występowania śródziemnomorskich roślin uprawnych w Ameryce Środkowej i megalitycznych posągów na Wyspie Wielkanocnej oraz wiele innych fascynujących zagadek z zakresu archeologii, antropologii i etnobotaniki.

„Z kontynentu na kontynent” jest książką dla czytelników interesujących się historią człowieka w czasach narodzin żeglugi morskiej oraz wielkich cywilizacji śródziemnomorskich i Nowego Świata.   źródło opisu: Wydawnictwo Morskie, 1983 źródło okładki: zdjęcie autorskie

Wydawnictwo:
Wydawnictwo Morskie
tytuł oryginału:
Early Man and the Ocean

data wydania:
1983 (data przybliżona)

ISBN:
83-215-3258-6

liczba stron:
382

kategoria:
Literatura podróżnicza

język:
polski