Językoznawstwo

Tomasz Jelonek – Historia literacka Biblii

Kiedy bierzemy do rąk Pismo Święte spostrzegamy uporządkowany zbiór wielu ksiąg Starego i Nowego Testamentu w ich gotowej, ostatecznej postaci. Musimy sobie jednak uświadomić, że poszczególne księgi mają za sobą długą historię, a ostateczną postać literacką nadano im często po długim okresie tworzenia się w ramach rozwijającej się myśli religijnej Narodu Wybranego i pierwotnego Kościoła.
W prezentowanej pozycji pragniemy w zarysie przedstawić tę historyczną drogę, na której formowały się i przekształcały księgi biblijne zanim osiągnęły ostateczną postać. Jest to droga ludzkiego wysiłku, jaki wnosi człowiek w dzieło literackie, które dzięki Bożemu natchnieniu staje się Słowem Bożym w ludzkiej szacie literackiej.
Dzieje spisywania Biblii rozpoczynają się na Synaju, gdzie powstają kamienne tablice, zawierające dziesięć słów Boga, a kończą nowotestamentalnymi pismami przełomu pierwszego i drugiego wieku po Chrystusie. Do śledzenia tej drogi dodaliśmy także krótkie wzmianki o literaturze apokryficznej, która stanowi literackie tło ksiąg natchnionych.   źródło opisu: http://www.wydawnictwopetrus.pl źródło okładki: http://www.wydawnictwopetrus.pl

Wydawnictwo:
Petrus
data wydania:
2009 (data przybliżona)

ISBN:
9788361533016

liczba stron:
216

słowa kluczowe:
biblia , historia , literatura

kategoria:
językoznawstwo, nauka o literaturze

język:
polski